Jak wiecie, na początku czerwca dostaliśmy zaproszenie na wizytę do Doktora Spondylusa. Dzięki konsultacjom ze spondylusowymi specjalistami powstał wpis z odpowiedziami na nurtujące Was pytania – Jak zadbać o zdrowie stóp (nie tylko) dziecka? Ale w gabinecie nie rozmawialiśmy tylko o Waszych problemach. Zajęliśmy się przede wszystkim badaniem naszej rodziny. W ramach naszego zaproszenia mogliśmy skorzystać z diagnostyki funkcjonalnej naszego aparatu ruchu, badania komputerowego stóp (dzięki któremu zostały opracowane indywidualne wkładki medyczne dla mnie i dla Grześka), dopasowania pięknych sandałów marki Aurelka dla chłopaków, pedicure’u medycznego, ćwiczeń ogólnorozwojowych, stretchingu medycznego, masażu z elementami terapii manualnej (eliminującego przeciążenia i przykurcze spowodowane naszą siedzącą pracą). Dzięki pełnej diagnostyce otrzymaliśmy wyniki dotyczące nie tylko zdrowia naszych stóp, ale całej postury. Ja np. dowiedziałam się, że bycie matką dało w kość mojej sylwetce. Np. jedno kolano mam nieco niżej od noszenia dziecka na jednej stronie. Poza tym zamieniam się w garbuska (protrakcja barków, głowa wysunięta do przodu, zaokrąglone plecy, tyłopochylenie miednicy, napięte struktury powięziowe w obrębie tylnej oraz przedniej taśmy powięziowej) i czas coś z tym zrobić. Dowiedziałam się również, że powinnam masować bliznę po cesarce. Po przecięciu i zszyciu powłok brzusznych, skraca się nieco powięź, co prowadzi do przykurczu. Gdy siedzę czy stoję, garbię się do przodu, ściskając też tym samym moje narządy wewnętrzne, przez co mogą nie funkcjonować prawidłowo. Mimo że oboje z Grześkiem jesteśmy zdrowi, to każde z nas dostało zestaw odpowiednich ćwiczeń, które pomogą naszej posturze wrócić do normalności, a naszemu organizmowi funkcjonować na wyższych obrotach.
Spondylus to więc nie tylko podologia, a również badania i konsultacje lekarskie, rehabilitacja, fizykoterapia, kinezjologia, a nawet dietetyka czy Medycyna Chińska. Poza tym zarówno na miejscu, jak i na stronie Doktora Spondylusa można znaleźć zaopatrzenie medyczne. Ja przede wszystkim polecam krzesełko S-Ball. Pierwszy raz zobaczyłam je w gabinecie pani, która robiła mi pedicure. Zaintrygował mnie jego wygląd – w miejscu, w którym znajduje się zazwyczaj siedzenie, była piłka. Pani wyjaśniła mi, że jest to doskonała rzecz dla jej siedzącej pracy. Wcześniej ciągle bolał ją kręgosłup. Odkąd siedzi na piłce, bóle minęły. Piłka wymusza siedzenie dynamiczne, odciąża kręgosłup, pozwala na prawidłowe ukrwienie żył (sprzyja profilaktyce chorób żył) i dba o piękny wygląd pupy (przy aktywnym siedzeniu kształtuje się mięsień dwugłowy, czterogłowy i pośladkowy poprzez ich maksymalne napięcie). No i jeżeli nie umiecie siedzieć prosto na krześle, a Wasze nogi wędrują ciągle na biurko, to jest to zdecydowanie rzecz dla Was. Na piłce ciężko o takie akrobacje. Choć oczywiście się da. Ale zmienia się ciągle pozycję. Więcej o S-Ball możecie znaleźć tutaj – S-Ball
A teraz oddam głos Oli – specjalistce ze Spondylusa.
Od ostatniego artykułu, w którym opisaliśmy jak dbać o stopy – o aparat ruchu dziecka minęło 2 miesiące. Do dnia dzisiejszego wiele mam zwróciło się do nas z zapytaniami o zdrowie dzieci. Dzięki naszym rozmowom mailowym, bezpośrednim spotkaniom udało się nam poznać główny problem w profilaktykach wad postawy: BRAK PROCEDUR POSTĘPOWANIA DLA DZIECKA W AUTOKOREKCIE. W okresie 0-7 roku życia, kiedy to u dzieci następują zmiany w ustawieniu nóżek, koryguje się fizjologiczne płaskostopie. Trudno też mówić o procedurach, kiedy najważniejszym celem, jaki sobie postawiliśmy w gabinetach Spondylus, jest indywidualizacja. Nie ma jednak „wzorów” postępowania, wg których może podążać rodzic, kiedy dziecko kształtuje swój aparat ruchu. Wyjaśniając: kiedy dziecko się rodzi, przechodzi cykl badań i szczepień wg tzw. kalendarzyka, tj. ortopeda w 6-tym tygodniu wraz z USG bioderek, powtarzamy w 3 miesiącu, żeby w pierwszym roku zakończyć cykl wizyt ortopedycznych. Kolejna wizyta u ortopedy odbywa się w III roku życia.
Ortopeda, jako specjalista układu kostnego, ma za zadanie ocenić, czy nie doszło do zmian zniekształcenia w tym obszarze, rotacji kości w stawach. Natomiast dziecko do 7-go roku życia ma za zadanie ukształtować prawidłowo również tkanki miękkie, a to kompetencja fizjoterapeutów, którzy w zakresie swojej praktyki prywatnej nie funkcjonują jeszcze w żadnych ustandaryzowanych procedurach medycznych. Za tym idzie również fakt braku dofinansowań z NFZ w obszarze ortopodologii, przez co dochodzimy do problemu „pieniądza”. Brak bowiem dofinansowań i refundacji usług medycznych, skutkuje brutalnie w równości szans.
Jak widać – radzimy sobie z tym. Zespół kadry Spondylus prowadzi badania przesiewowe już od 6 lat we wszystkich placówkach Szczecina, Koszalina. Widzimy, że w Polsce wielu specjalistów również włącza się w tego typu działania. Urzędy Miejskie chętnie refinansują wartościowe programy, dlatego my również dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie realizacji takich programów z medykami w Polsce poprzez sieć PODOLOGIA.pl.
CO ROBIĆ? Powtórzmy i uzupełnijmy wiedzę:
- Rodzicom potrzebna jest wiedza „jak uzupełnić kalendarz wizyt i profilaktycznych diagnoz?”
- Rodzic, który się martwi, musi odrzucać poradę „dziecko wyrośnie” – powinien uzyskać informację „do kogo i po co się udać?”,
- Rodzicom niezbędna świadomość „kiedy i jak zmienia się aparat ruchu jego dziecka, aby w sposób zdecydowany i celowy dążyć do normy?”
Stwórzmy więc Kalendarzyk KIEDY – CO – JAK ?
KROK I – kiedy dziecko ma zamiar postawić pierwszy krok – około I roku życia – konsultacja z fizjoterapeutą, który zdiagnozuje aparat ruchu dziecka pod kątem przygotowania tkanek miękkich do chodzenia (nie prowadzać za ręce), dobierze wspólnie z rodzicem ćwiczenia stabilizacji centralnej, ćwiczenia mięśni nóżek, dobierze właściwy dla dziecka bucik, akcesoria do ćwiczeń (pamiętajmy, że mówimy o maluszkach – one rzadko wykonują nasze polecania; wszystko, co powinniśmy zrobić, to ciekawa, prozdrowotna zabawa, absorbująca dziecko, zrozumiała dla rodzica), pomoże rodzicom dzieci, które nie chodzą.
Bardzo wiele mam zwróciło się do nas z problemem, że Dziecko nie chce wykonywać poleceń – to nie tak … Rodzic ćwiczy z fizjoterapeutą do czasu, aż będzie pewien tego co robi. To wielka odpowiedzialność spadająca na medyka „nie piszmy list ćwiczeń – nie oczekujmy od Rodziców że będą fizjoterapeutami, ortopedami, dietetykami” … To nasze zadanie. /Wielu rodzicom na odległość powiedzieliśmy OCZEKUJ! Pomóż medykowi w zrozumieniu Twoich potrzeb. Grunt to dobra komunikacja.
KROK II – ok. 2 roku życia, gdy dziecko przechodzi ze szpotawości w koślawość, ponowne spotkanie diagnostyczne. Ocena czy nowa sytuacja dziecka, kiedy nóżki są w X (ocena czy X nie jest zbyt duży (czy mieści się w granicach normy)), czy chód jest stabilny, czy mięśnie – więzadła nadążają siłą ze wzrostem dziecka. Uczymy wzmacniania mięśni podeszwowych stopy. ZMIENIAMY ZESTAW ĆWICZEŃ – tutaj nóżki ustawiły się z O do X – to zupełnie nowa sytuacja dla całego aparatu ruchu.
Jeśli wszystko jest w porządku, spotykamy się co roku, choć wielu rodziców decyduje się na wizyty w gabinetach Spondylusa co 0,5 roku, na badaniu przesiewowym wdrażając ewentualne korekcje w naszym postępowaniu. Realizują program „Zdrowej Nóżki i Kręgosłupa”. Koszt takiej wizyty to 20 zł.
U wielu dzieci obserwujemy nieharmonijny rozwój, osłabione mięśnie i niestabilności. Coraz częstszą wadą jest stopa płasko-koślawa. Tu nie ma rozwiązań przez mail, artykuł. Rozwiązaniem jest terapia, ćwiczenia, włączanie indywidualnego zaopatrzenia ortopodologicznego (buty, wkładki). Indywidualnie układany plan terapii dla każdego Dziecka.
ROLĄ RODZICA JEST WIĘC WIEDZA NT. ZMIAN JAKIE ZACHODZĄ W APARACIE RUCHU JEGO DZIECKA, którą powinien otrzymać od kadry medycznej – dlatego przypomnijmy je raz jeszcze – Jak zadbać o zdrowie stóp (i nie tylko) dziecka?
A teraz mam dla Was konkurs. Możecie wygrać takie same rodzinne pakiety w gabinetach Doktora Spondylusa, z jakich my korzystaliśmy, o wartości 590 zł. Pakiety obejmować będą:
- badania komputerowe stóp z oceną funkcjonalną aparatu ruchu
- indywidualne ćwiczenia dla całej rodziny
- indywidualny plan profilaktyki i terapii
- 10% rabatu na akcesoria do ćwiczeń i obuwie profilaktyczne
Pakietów mam 3, dla trzech fajnych rodzin, które dbają o swoje zdrowie. Wystarczy, że dokończycie zdanie:
„Dzięki moim stopom…”
Możecie gdzie Was zaprowadziły stopy, co dzięki nim osiągnęliście czy też cokolwiek, co Wam przyjdzie do głowy. Oceniam jak zwykle kreatywność. Forma dowolna. Konkurs trwa od dzisiaj do 19 września. Wyniki ogłoszę 23 września.
Brak komentarzy