Menu
książki / książki dla dzieci / zabawki

Nowości w biblioteczce przedszkolaka #49

W dzisiejszym wpisie znajdziecie prawie 70 pozycji. Żeby nie zapchać wpisu, zmieniłam sposób wyświetlania zdjęć. Tymnrazem zdjęcia nie będą pojawiać się kolejno jedno pod drugim. Będą w formie galerii. Jeżeli chcecie powiększyć zdjęcie, wystarczy na nie kliknąć.

Przygotujcie sobie ciepłą herbatę, schowajcie portfele.

Bawcie się dobrze. 🙂

Jano i Wito. Różowy rower

Jano i Wito. Różowy rower to pierwsza część nowej serii logopedycznej dla przedszkolaków, która pomoże dzieciakom opanować wymowę trudnych głosek. Tutaj akurat będziemy ćwiczyć głoskę R, ale już wkrótce ukaże się kolejna część, dzięki której dzieciaki wyćwiczą sobie pięknie syczące Ssssss.

Wróćmy jednak do Roweru. Wito nie jest już małym bobasem. Jest już pełnoprawnym przedszkolakiem i właśnie kończy czteRy lata, a jego wymarzonym pRezentem jest Różowy RoweR. Okazuje się jednak, że tata chowa do gaRażu kaRton z Różowym RoweRem. Czy uRodziny będą kompletną katastRRRRofą?

Książka jest pełna wyrazów z R. Wyrazy te zostały zastąpione obrazkami. Dzięki czemu dzieciaki mogą „czytać” książkę z rodzicem. Nieświadomie ćwicząc swoją wymowę. Ot, taki podstęp. Na końcu książki znajdziecie też genialną wyszukiwankę, gdzie kryje się mnóstwo wyrazów z R (ciekawa jestem, ile z nich odnajdziecie) oraz informację ode mnie o tym, jak czytać książkę i w jaki sposób możecie rozruszać język dziecka, aby był gotowy do wymowy R.

Jeżeli Wasze dziecko nie ma problemów artykulacyjnych, to się nie przejmujcie – to też po prostu ciekawa, wciągająca historia, która niesie ze sobą kilka życiowych prawd. Dzięki niej przedszkolaki dowiedzą się, że różowy kolor jest dla wszystkich, kolory nie mają płci, że niczego nie powinniśmy oceniać po okładce oraz że dla naszych bliskich jesteśmy doskonali tacy, jacy jesteśmy. Ten tytuł pomoże im również w nazywaniu własnych uczuć.

Cała seria składać się będzie z kilkunastu tytułów. Mam nadzieję, że pokochacie ją równie mocno jak książki Jano i Wito dla maluchów – których sprzedało się już prawie 150 tys. egzemplarzy! Bardzo Wam dziękuję za to zaufanie.

Jano i Wito z autografem (świetny pomysł na prezent) możecie zamówić tutaj – Jano i Wito. Różowy rower

Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

Coś, co kochają wszystkie przedszkolaki. Wiem, że wielu z Was szuka siążki „Smarki, beki, pierdy”. „Zapaszki” zdecydowanie mogą ją zastąpić. Dzięki tej książce dowiemy się, ile potu produkują stopy, jaka roślina wydziela smród zepsutego mięsa, czy też dowiemy się, jak działa węch, czym jest woń, kim są ludzie z fantosomią. Poznamy też takie ciekawostki, jak np. to, że w średniowieczu walczono odchodami, a wąchanie bąków jest do tej pory jednym z elementów tradycyjnej medycyny chińskiej. To książka, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Przedszkolaki będą zachwycone.

Do kupienia tutaj – Zapaszki

Wielka księga placu budowy

O wielkich księgach pisałam Wam już rok temu we wpisie Ulubione książki przedszkolaka. Wtedy mieliśmy część o pojazdach i o gospodarstwie. Ta, o placu budowy, to tegoroczna nowość. Jeżeli pamiętacie te dwa poprzednie tytuły, to wiecie, że jest to książka zdecydowanie sporych rozmarów. Po rozłożeniu na szerokość mają aż pół metra!

Miłośnicy placów budowy znajdą tu wszystko, czego szukają: pojazdy budowlane, sprzęt prawdziwego zdarzenia, czy gigantyczne konstrukcje.

O ilustracjach w tych książkach można rozmawiać godzinami, mimo że nie są przeładowane detalami. Są za to bardzo realistyczne, z mnóstwem szczegółow. Wszystko zostało dokładnie odwzorowane.

Od wydawnictwa SAM dostałam dla Was zniżkę. Kod MATKAWARIATKA daje -20% na wszystkie książki dla dzieci na wydawnictwosam.pl

Do kupienia tutaj – Wielka księga placu budowy

Jadzia Pętelka nie odda łopatki

Nie wiedziałam, do jakiego wpisu zakwalifikować Jadzię – czy dla maluchów, czy dla przedszkolaków. Uznałam jednak, że lepiej sprawdzi się w przypadku młodszych przedszkolaków. Kupiłam tylko jedną część Jadzi, ponieważ mój przedszkolak jest już raczej za stary na taką lekturę (na początku roku pewnie będę robić wielką wyprzedaż książkową – obserwujcie moje kanały).

„Jadzia Pętelka nie odda łopatki” to krótka historia małej Jadzi, która tak bardzo cieszy się z nowej łopatki do piaskownicy, że wszędzie ją ze sobą nosi: zabiera zabawkę nawet do kąpieli! Kiedy więc chłopczyk na placu zabaw chce pożyczyć od Jadzi jej nową łopatkę, dochodzi do prawdziwego dramatu. Dziewczynka nie chce rozstać się z prezentem, ale mały Karolek też nie zamierza ustąpić! Jak dzieci poradzą sobie z konfliktem i czy uda im się znaleźć pokojowe rozwiązanie tej sytuacji?

Do kupienia tutaj – Jadzia Pętelka nie odda łopatki

Świąteczna przygoda…

To nowa książka Galerii Bajek, którą możecie znać z wydawania świetnych, personalizowanych opowieści. Galeria Bajek to chyba jedyne wydawnictwo wydające personalizowane bajki, które są jednocześnie ładne, przemyślane, z morałem. „Świąteczna przygoda…” opowiada o tym, że Mikołaj nie wyrabia z pracą przed świętami. Musi przeczytać mnóstwo listów, uczesać renifery, umyć sanie, wyprać swój strój, dostarczyć prezenty dzieciom. Boi się, że nie zdąży tego wszystkiego zrobić. Zaczyna więc szukać swojego pomocnika. A w tym wszystkim Wasze dziecko również ma swój udział. Bardzo, bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Świąteczna przygoda

Niko. Moje pierwsze opowiadania

Pierwsza na rynku książeczka dla dzieci wychowywanych w dwujęzyczności zamierzonej! Książeczka została stworzona przez Justynę – autorkę bloga Englishspeakingmum oraz mamę dziecka dwujęzycznego. W wolnych chwilach jest tłumaczką języka angielskiego. Na blogu Justyny znajdziecie wiele pomocy dla rodziców dzieci dwujęzycznych (nie tylko anglojęzycznych).

W książeczce Niko znajdziecie aż trzy opowiadania dotyczące tego, co maluch zna ze swojego środowiska, otoczenia, codzienności. To bardzo ładnie wydana pozycja również dla dzieci jednojęzycznych. Mnie urzekły te proste ilustracje.

Do kupienia tutaj – Niko

Stayathome

To zbiór ilustracji dotyczących pandemii artysty Riccardo Guasco. Grzesiek zamówił nam na pamiątkę wydarzeń roku 2020. 🙂

Do kupienia tutaj – Stayathome

Rok w górach

Serię „Rok w…” na pewno każdy z Was zna. Niedawno ukazał się „Rok w górach” z ilustracjami Małgosi Piątkowskiej. „Rok w górach” zawiera dwanaście rozkładówek pokazujących zmiany zachodzące w ciągu roku na różnych piętrach górskich – pogórzu, reglach, turniach i halach. Dzięki temu dzieciaki moga poznać bogactwo flory i fauny gór. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów oraz interaktywną zabawę. „Rok w górach” zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych i umiejętność opowiadania.

Do kupienia tutaj – Rok w górach

Dziura

Bardzo ciekawy, minimalistyczny projekt, którego głównym punktem jest dziura przechodząca przez środek książki. Historia toczy się wokół motywu dziury, która znienacka pojawia się na ścianie w mieszkaniu głównego bohatera. Nie jest to jednak zwykły otwór, dziura zjawia się nagle i na dodatek się przemieszcza… Dziura jest początkiem czegoś nowego, zaproszeniem do rozwikłania zagadki – koniec z rutyną i monotonią dnia codziennego, już nic nie będzie takie samo… Dla czytelnika dziura staje się pretekstem, by twórczo potraktować opowieść, samemu dopowiadając wątki, zarazem znakomicie się bawiąc. 

Do kupienia tutaj – Dziura

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Nowe rozszerzone wydanie książki, którą być może już kojarzycie.

Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu również o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów. Nowe wydanie zostało uzupełnione między innymi o teksty najbardziej znanych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku!

Bardzo fajna, pięknie ilustrowana pozycja, która powinna znaleźć się w każdym domu.

Do kupienia tutaj – Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Co budują zwierzęta?

Tak, dobrze poznajecie te ilustracje. Zostały oczywiście stworzone przez Emilię Dziubak. W atlasie stworzonym przez Emilię można znaleźć niezwykłe zwierzęce domy, a nawet całe osiedla. Przedstawione są między innymi takie obiekty, jak gniazdo krawczyka zwyczajnego, największe ptasie budowle czy olbrzymie konstrukcje tkacza towarzyskiego oraz znacznie rzadziej spotykane dzieła. Dzieciaki znajdą tutaj również schematy budowy bardziej pospolitych „domów”, które może spotkać w pobliskich lasach i na brzegach rzek: gniazdo osy i pszczoły, niezawodne pułapki pająków, nory golców piaskowych, żeremia bobrów, krecie tunele czy rozbudowane mrowiska, a także mosty i tratwy, tworzone przez mrówki legionistki.

Dp kupienia tutaj – Co budują zwierzęta?

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?

Świąteczna opowieść od Wydawnictwa Babaryba. Mieszkańcy pewnego miasteczka nie mogą doczekać się świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem pan Niezdarek wyrusza na poszukiwanie Świętego Mikołaja, aby mu pomóc w świątecznych przygotowaniach. Jego niezdarność doprowadza prawie do świątecznej katastrofy… Czy wszystko skończy się dobrze i kto właściwie przyniesie dzieciom prezenty? Ładna i ciepła historia z bohaterami, których już być może kojarzycie z innych historii Richarda Scarry’ego.

Do kupienia tutaj – Kiedy przychodzi święty Mikołaj?

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Wznowienie absolutnego hitu świątecznego. Odkąd pamiętam, ta książka była poszukiwana na różnych grupach. Kilka lat temu jej nakład się wyczerpał i co roku rodzice gorączkowo szukali jej przed świętami.

Dzielna gąska Zuzia wyrusza w Wigilię na niebezpieczną wyprawę. Chce ściągnąć z nieba gwiazdkę na świąteczną choinkę. W trakcie pełnej przygód wędrówki odkrywa wartość przyjaźni i prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. Gąskę Zuzię pokocha każde dziecko! Książka jest dwujęzyczna: polsko-angielska.

Do kupienia tutaj – Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Doktor Esperanto i doktor nadziei

Ludwik Zamenhof dorastał w otoczeniu jidysz, rosyjskiego, polskiego i niemieckiego. W wieloetnicznym Białymstoku trudno było ludziom się porozumieć. Zrodził się więc w nim pomysł na stworzenie nowego języka, który byłby łatwy w nauce i łączyłby ludzi na całym świecie. Zamenhof napisał książkę w swoim języku i podpisał ją: Doktoro Esperanto – „ten, który ma nadzieję”. Jedyna książka dla dzieci o powstaniu języka esperanto, która również dorosłym przybliża niezwykłe dzieło Ludwika Zamenhofa. Pięknie zilustrowana i napisana.

Do kupienia tutaj – Doktor Esperanto i doktor nadziei

W krainie Absurdii

Bardzo lubię książki tak bardzo pobudzające wyobraźnię. Poznajcie niezwykłą krainę, gdzie wszystko jest na opak. Witajcie w Krainie Absurdii – świecie dziwnym i wspaniałym. Gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Drzewa są tu ptakami, drzewami zaś parasole. Na niebie zaś roi się od chrapiących ryb. Pewien mały chłopczyk budzi się i prosto spod kołdry, trafia do niesamowitej krainy, gdzie czeka go spotkanie z Potworem z Szafy, smokiem i niezwykła przygodą. 

Do kupienia tutaj – W krainie Absurdii

Śnieżny Miś

Przepięknie zilustrowana, ponadczasowa opowieść o samotnym Misiu i dziewczynce, którzy odnajdują siebie. W czasie śnieżnej zadymki mały Miś błąka się po lesie w poszukiwaniu domu. Dokąd ma pójść? Wszystkie ciepłe zakamarki są już zajęte i nie ma w nich miejsca dla misia, nawet malutkiego. Historia rozgrzewająca serce. Bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Śnieżny Miś

Gdzie się podział czwartek?

Czy kiedykolwiek chcieliście, żeby dzień Waszych urodzin nigdy się nie kończył? Co prawda ja nie miałam takich myśli, ale moje dzieci owszem. Ta historia jest właśnie o tym, żeby ten dzień zatrzymać na zawsze. Nosek wraz ze swoim przyjacielem Dziobkiem próbują rozwikłać jedną z tajemnic wszechświata: „Co się dzieje z czwartkiem, nim nadejdzie piątek?”. Poetycki tekst i piękne ilustracje.

Do kupienia tutaj – Gdzie się podział czwartek?

Schematy budynków dla dzieci

Coś dla fanów budynków, budowli, architektury. Kupiłam ją dla mojego starszaka, ale jest taka bardziej przedszkolakowa. W książce znajduje się ponad 20 opisów i schematów budowli, m.in. aquaparku, latarni morskiej, piramidy, kopalni i wielu innych.

Do kupienia tutaj – Schematy budynków dla dzieci

Nóżki śmierdziuszki

Już sam tytuł na pewno spodoba się przedszkolakom. Zabawna historia pewnej miłości. Dionizy i Dolores są w sobie zakochani. Chodzą na randki, spotykają się na piknikach, w kinie. Jest tylko jeden mały problem – stopy jednego z nich strasznie śmierdzą. Zabawna historia, przy której przedszkolaki maą niezłą zabawę.

Do kupienia tutaj – Nóżki śmierdziuszki

Eryk i Mela na tropie Świętego Mikołaja

Przygotowania do Bożego Narodzenia trwają w najlepsze. W powietrzu wirują pierwsze płatki śniegu, każdy kąt domu wypełnia zapach przystrojonej choinki, a babcia Danusia krząta się po kuchni, nucąc kolędy. Nie wszyscy są jednak w tak świątecznym nastroju. Po rozmowie z przyjacielem Eryk dzieli się z Melą poważnymi wątpliwościami. Czy to możliwe, że Święty Mikołaj nie istnieje? W rozwiązaniu tej zagadki pomóc może pewne bardzo wyjątkowe spotkanie. Ciepła historia o świętach. Ilustracje nie w moim stylu.

Do kupienia tutaj – Eryk i Mela na tropie Świętego Mikołaja

seria Mądrale

Zbiór pomysłowych, bardzo kreatywnych zadań dla trzylatków, wprowadzających podstawowe pojęcia matematyczne, przyrodnicze czy ćwiczenia rysunkowe. Uczą logicznego myślenia, rozwijają umiejętności grafomotoryczne oraz koncentrację.

W przygotowaniu zeszyty dla cztero- i pięciolatków.

Do kupienia tutaj – Biedronka Pi

Do kupienia tutaj – Spacer

Do kupienia tutaj – W królestwie bazgraju

Seria Czytamy Sylabami

Dwie książki z serii Czytamy Sylabami, do nauki czytania metodą sylabową. Obie poruszające tematy bardzo bliskie dzieciom w wieku przedszkolnym. Wszystkie wyrazy zostały podzielone na sylaby.  Seria kształtuje przy okazji pozytywne wzorce zachowań.

Do kupienia tutaj – Ale smrodek

Do kupienia tutaj – Kupisz mi?

Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa

Mikołaj wraca do domu po rozwiezieniu wszystkich prezentów. Gdy ma się już udać na zasłużony odpoczynek, okazuje się, że w worku został jeszcze jeden prezent – dla Korneliusza Klopsa, chłopca mieszkającego na bardzo wysokiej górze. Ciepła, zabawna i zaskakująca świąteczna opowieść

Do kupienia tutaj – Prezent gwiazdkowy

Co robią uczucia?

Jedna z ładniejszych książek o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko). To zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas. Zarówno tekst, jak i ilustracje, pięknie działają na wyobraźnię.

Do kupienia tutaj – Co robią uczucia?

Operacja złoto i Operacja Królowa Dżungli

Jak już wspominałam wielokrotnie, mój starszak jest fanemn serii Biuro Detektywistyczne Numer Dwa. Woli ją zdecydowanie bardziej niż popoularne Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Gdy tylko zobaczyłam, że pojawiło się nasze ulubione biuro w wersji dla młodszych dzieci, od razu zaówiłam. Ta sderia od głównej różni się przede wszystkim mniejszą ilością tekstu, dużymi, kolorowymi ilustracjami, nieco innym podziałem treści. Ale wciąga tak samo!

Do kupienia tutaj – Operacja złoto

Do kupienia tutaj – Operacja Królowa Dżungli

Z pozdrowieniami, Żyrafa

Pan Żyrafa czuje się samotny na swojej sawannie. Chciałby mieć przyjaciela, z którym rozumiałby się bez słów. A że Pelikan właśnie zaczął świadczyć usługi pocztowe, Żyrafa postanawia wysłać list. Po prostu za horyzont! W ten sposób list trafia do Pingwina – i zaczyna się zupełnie wyjątkowa korespondencyjna znajomość.

Zabawna historia o niecodziennej korespondencyjnej przyjaźni. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem, w Japonii od lat jest lekturą szkolną, a w Niemczech w 2018 roku została nagrodzona prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis.

Do kupienia tutaj – Z pozdrowieniami, Żyrafa

Wielki Atlas Świata Feliksa

Feliksa na pewno nie muszę Wam przedstawiać. To wyjątkowy zając, który podróżuje po świecie i wysyła listy z różnych miejsc. Niedawno ukazało się wyjątkowe wydanie przygód Feliksa – wielki atlas świata. Doskonałe uzupełnienie listów. Wielki Atlas Świata Feliksa to olbrzymia skarbnica wiedzy o świecie, dużo więcej niż po prostu mapy. To opowieść o świecie i zasadach jego działania. Dzieci poznają Układ Słoneczny, dowiedzą się, z jakiego powodu księżyc zmienia kształt, dlaczego mamy pory roku, albo dzień i noc. Feliks zachęci do sporządzenia własnego zegara słonecznego, wskaźnika pogodowego czy mapy. Zabierze w podróż po wszystkich kontynentach, obsypując ciekawostkami, zagadkami i rekordami. Podzieli się także listami od dzieci z całego świata napisanymi ty razem do Feliksa (każdy napisany na innej papeterii i innym charakterem pisma). Listy są bardzo poruszające i mówią o problemach związanych z życiem w różnych krajach na świecie.

Atlas to książka odpowiedzialna społecznie, ponieważ opowiada o pięknych, ale także trudnych różnicach w poziomie i sposobie życia ludzi na świecie, uwrażliwia na kwestie pomocy charytatywnej i ochrony środowiska, zachęca do wspierania, pomagania i życzliwości, podając przykłady konkretnych akcji i fundacji, daje dziecku nieocenioną dawkę świadomości i wiedzy o świecie. A wszystko w ciepły, przystępny sposób, językiem Feliksa. Dodatkowo książka zawiera dużą mapę ścienną.

Naprawdę przepiękny pomysł na prezent.

Do kupienia tutaj – Wielki atlas świta Feliksa

Zły Kocurek. Obozowe szaleństwo

Kocurka na pewno już znacie. To zabawna seria książek o czarnym kocie. Tym razem Kocurek jest bardzo zestresowany obecnością Szczeniaczka i Dziecka. Do tego stopnia, że sam zaczyna myśleć, że jest psem.

Duże litery i komiksowe elementy sprawiają, że jest łatwa do samodzielnego czytania, a potężna dawka humoru sprawia, że podczas czytania jest naprawdę dużo śmiechu.

Do kupienia – Zły Kocurek. Obozowe szaleństwo

Niebezpieczna podróż

Zuzanna od rana jest w złym humorze. Nawet letnie słońce i zieleń trawy ją drażnią. Chciałaby, żeby wreszcie coś się zaczęło dziać. Nawet najgorszego… Wypowiedziane na głos życzenie nagle się spełniać. Mech leśny zamienia się w grząskie błoto, robi się ciemno i strasznie. Dziewczynka wyrusza w fascynującą podróż, podczas której spotyka bohaterów książek o Muminkach. Magiczna historia dla miłośników Muminków.

Do kupienia tutaj – Niebezpieczna podróż

Ooodjazd!

Trójwymiarowa wyprawa przez historię kolei. Na rozkłądanych, przestrzennych stronach zobaczyć można słynne pociągi, a dzięki opisom na odwrocie poznać ich niezwykłe historie. Po rozłożeniu całej książki, otrzymujemy długą na blisko dwa metry panoramę: są tu dworce, semafory, wiadukty i dymiące kominy parowozów. Cudo dla fanów pociągów.

Do kupienia tutaj – Ooodjazd!

Wzrok, słuch, smak dają znak

Wiem, jak bardzo lubicie taki książki popularnonaukowe dla dzieciaków. A ta jest wyjątkowa. W prosty i super przystępny sposób opowiada o tym, jak fascynujące jest nasze ciało. Zasinteresuje całą rodzinę. Autorka w przejrzysty sposób ukazuje jaką ogromną rolę pełnią nasze zmysły i jak ważna dla ludzi jest możliwość odbierania różnorakich bodźców. Książka pełna konkretyów i ciekawostek. Bardzo przejrzyście zilustrowana.

Do kupienia tutaj – Wzrok, słuch, smak dają znak

Historia małej popielicy, która nie mogła spać

Urocza, ciepła opowieść o małej popielicy. Utożsamiać się z nią będzie pewnie większość dzieci, które robią wszystko, żeby tylko nie zasnąć. Wszystkie popielice przygotowują się do zimowego snu. Ale mała popielica w ogóle nie jest zmęczona! Co robić, przecież zaraz wszyscy wokół będą spać? Wszystkie zwierzęta chcą pomóc zasnąć maleństwu, ale każde z nich jest tak bardzo zmęczone, że zasypiają jedno po drugim.

Do kupienia tutaj – Historia małej topielicy, która nie mogła spać

Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Zabawna książka, która może pomóc w adaptacji przedszkolnej. Kolorowego potwora na pewno już znacie z ksiażek o uczuciach. Tym razem pomaga zmierzyć się dzieciom z przedszkolem! Pierwszy dzień będzie bardzo ekscytujący: nowe miejsce, nowi koledzy, nowa pani, nowe zajęcia. Czy sobie poradzi?

Do kupienia tutaj – Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Labirynty i łamigłówki

Moje dzieciaki bardzo lubią labirynty, a te wydawane przez Naszą Księgarnię zawsze są niezwykłe. Znajdziecie tu mnóstwo zadań ćwiczących koncentrację, spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia.

Do kupienia tutaj – Labirynty i łamigłówki

Lis i rower

Ciekawa historia skłaniająca do refleksji na temat tego, czy możliwa jest przyjaźń w atmosferze konkurencji. Wyścig rowerowe to zawsze wyścig z innymi: nieważne, czy wyścig ukończysz jako pierwszy, czy jako ostatni, zawsze kończysz go sam.

Do kupienia tutaj – Lis i rower

Lis, sąsiad i nasza planeta

Zabawna historia, przybliżająca dzieciom temat ekologii. Bohaterem jest Lis – sympatyczny i zabawny, trochę dziwak, trochę „przybysz z Księżyca”, ale na pewno dobroduszny i chcący zmieniać świat na lepsze! A jest co zmieniać – w prostych i urokliwych, choć nieco psotnych historiach czytelnicy będą mieli okazję pomyśleć o nadmiernej konsumpcji, górach śmieci i recyklingu, zanieczyszczeniu rzek i oceanów, wpływie chemikaliów na różnorodność fauny i flory.

Do kupienia tutaj – Lis, sąsiad i nasza planeta

Gdzie jest moja córka?

Uwielbiam książki Iwony Chmielewskiej i mam chyba wszystkie.

„Gdzie jest moja córka?” Iwony Chmielewskiej, trzykrotnej laureatki Bologna Ragazzi Award, to książka zbudowana na serii patchworków i kolaży oraz ich rewersów.

Ta książka to forma gry w chowanego, to próba opisania natury dziecka – jak na nie patrzymy, ile w nim widzimy. „Ale jest jeszcze o czymś innym: ile może ukrywać się za formą powierzchownie widzianą? Jak bardzo rządzą nami schematy, którymi postrzegamy świat? W książce Iwony Chmielewskiej porządek zostaje odwrócony – główna bohaterka, poszukiwana i opisywana przez całą książkę pojawia się dopiero na końcu. Najpierw poznajemy jej „podszewkę”, a dopiero potem widzimy to, co stanowiłoby jej istotę, gdybyśmy zetknęli się z nią oko w oko już na początku”.

Do kupienia tutaj – Gdzie jest moja córka?

Dwie połówki jednej główki. Up!

To jedna z moich ulubionych serii z zadaniami dla dzieciaków, wspierającymi rozwój dziecka poprzez stymulowanie dwóch półkul mózgu dziecka. Książka „Dwie połówki jednej główki UP!” bierze pod uwagę sposób funkcjonowania obu półkul mózgu w procesie uczenia się dzieci, umożliwiając im jak najskuteczniejsze (i przyjemne!) uczenie się.

Do kupienia tutaj – Dwie połówki jednej główki. Up! Dla 4-5-latka

Do kupienia tutaj – Dwie połówki jednej główki. Up! Dla 5-6-latka

seria Dolto

Dwie książeczki stworzone na podstawie metody Dolto. Metoda ta pomaga dzieciom zrozumieć siebie, uczy dziecko samodzielnie rozpoznawać i nazywać zjawiska, które wstrząsają jego małym światem.

Dzięki metodzie Dolto twoje dziecko odkrywa, że:

  • kiedy się czegoś boi, to czasem kłamie,
  • kiedy kogoś bije, to wcale nie znaczy, że jest niegrzeczne,
  • kiedy rzuca się na podłogę, to znak, że za dużo się wokół niego dzieje.

To również ważna lekcja dla rodziców, którzy często nie rozumieją swoich dzieci.

Do kupienia tutaj – Emocje. Niby nic, a jednak

Do kupienia tutaj – Relacje. Niby nic, a jednak

Zasypiamy bez mamy

Książka, która pomaga dzieciom w nauce samodzielnego zasypiania. Bez „tresury” i pozostawiania dziecka samego sobie. Dziś Matylda po raz pierwszy śpi sama w swoim pokoju, w nowym dużym łóżku. Jest bardzo podekscytowana, ale też trochę się boi… Na szczęście rodzice pomagają jej w tej nowej sytuacji i Matylda szybko przekonuje się, że spanie w swoim łóżku to… wielka przygoda!

Do kupienia tutaj – Zasypiamy bez mamy

Staś Pętelka. Dzielny pacjent

Staś Pętelka, to brat Jadzi, o której już wspominałam w tym zestawieniu. Seria książek o Stasiu przeznaczona jest dla nieco starszych przedszkolaków. Mamy tu więcej tekstu. Bogato zilustrowana seria dla dzieci ukazuje istotne wydarzenia z życia przedszkolaka. Każde dziecko odnajdzie tu znane mu sytuacje i wraz ze Stasiem spotka się z emocjami, których samo doświadcza. Znajdująca się na końcu książki tematyczna część edukacyjna, bliżej zapozna małego czytelnika z tematyką danego tomu. Lekarz już nigdy nie będzie taki straszny!

Do kupienia tutaj – Staś Pętelka. Dzielny pacjent

Za doskonały tort urodzinowy

Najnowszy bestseller KATY HUDSON, autorki superprzeboju „Za dużo marchewek”! Tu również spotkamy Królika, Żółwia, Wiewiórkę, a głównym bohaterem będzie Bóbr., który jest uosobieniem perfekcjonizmu i ma doskonały przepis na doskonały tort urodzinowy. Przyjaciele jednak chcą mu pomóc i podzielić się radością wspólnego przygotowywania święta. Bóbr nie jest tym pomysłem zachwycony.

Jeszcze nigdy tak trudny temat dążenia dziecka (lub rodzica) do perfekcji nie był pokazany w sposób tak łagodny, mądry i zabawny.

Do kupienia tutaj – Za doskonały tort urodzinowy

seria o Uważności

Serię uważności przedstawiałam Wam już na blogu. Niedawno pojawił się wpis na temat dwóch najnowszych części – Kraina uważności – seria książek, które układają w głowie. Niedawno uzupełniłam biblioteczkę o brakujące tytuły. Kraina Uważności to seria książeczek o potędze uważności dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. To lektura dla najmłodszych, jednak mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.

Do kupienia tutaj – Lew Staszek i siła uważności

Do kupienia tutaj – Tygrysek Erwinek i energia uważności

Do kupienia tutaj – Kotka Wiktoria i magia uważności

Do kupienia tutaj – Szczurek Rysio i smak uważności

Do kupienia tutaj – Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

Do kupienia tutaj – Wilczek Leon. Odwaga i uważność

Do kupienia tutaj – Przyjaciele z Krainy Uważności

Literkowa książka

Szydełkowa książka o literkach. F to flaming, K to kaczka, S to spadechron. Każda literka coś w sobie kryje.

Dzięki pięknym włóczkowym ilustracjom i zabawnym wierszykom nauka literek to świetna zabawa.

Do kupienia tutaj – Literkowa książka

Pociągi, statki, samoloty

Kolejna książka z serii Mądta mysz. Mój przedszkolak zafascynowany jest teraz statkami, a że tutaj są i statki, i pociągi (które kochał jeszcze niedawno), to ta pozycja jest w tej chwili jedną z jego ulubionych. Znajdziecie tu odpowiedzi na wiele pytań nurtujących małych fanów pojazdów. Lubię też bardzo trealistyczne ilustracje w tej serii.

Do kupienia tutaj – Pociągi, statki, samoloty

Opowiedz coś strasznego, Albercie

Alberta kochamy od zawsze. Mamy wszystkie części. Ta jest najnowsza. Taka dosyć.. nietypowa. Albert dostaje pracę. Cały wieczór będzie nianią. Nakarmi Malucha, położy go spać i poczyta mu książkę na dobranoc… Okazuje się jednak, że to nie takie proste, bo Maluch chce wszystko SAM! W dodatku wcale nie chce słuchać historii o myszce ani o kurczaczku, tylko o… czymś strasznym.

Do kupienia tutaj – Opowiedz coś strasznego, Albercie

Kocyk

Wspaniała opowieść o miłości, czułości, dzieciństwie i upływie czasu, a także o mocy opowieści, która jak stary kocyk może trwać wiecznie.

Gdy Józef przyszedł na świat, dziadek podarował mu piękny kocyk, który przez wiele miesięcy szył do kołyski pierwszego wnuka. Tak rozpoczyna się wzruszająca, wywodząca się z tradycji żydowskiej, historia.

Kochający i zaradny dziadek wykorzystuje tkaninę do uszycia rozmaitych części garderoby wnuka, aż do momentu, kiedy wystarcza jej jedynie na obleczenie guzika, dzięki czemu kocyk towarzyszy Józefowi w dorastaniu. Kiedy w końcu i guzik przepada, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu dziadek po raz kolejny zaskakuje chłopca, tworząc coś z niczego i sprawiając, że pamiątkowy kocyk jednak nie zniknie.

Do kupienia tutaj – Kocyk

Książka o dzikach i o ich kuzynach

Czy można napisać ciekawą ksiązkę o dzikach? I to jeszcze jak!  Autorka mieszkająca na skraju lasu pokazuje zupęłnie inne oblicza dzików. Ukazuje miejsce dzika w wierzeniach naszych przodków, jego miłość do najbliższych krewnych (czy wiedzieliście, że lochy śpiewają warchlakom kołysanki?), zaskakująco podobne do ludzkich zwyczaje (na przykład ścielenie łóżka), a także skomplikowany język. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dzikowi towarzyszą tu jego kuzyni, jak choćby uwielbiany przez dzieci guziec czy świnia – być może najmądrzejsze i najbardziej uczuciowe spośród znanych nam zwierząt. „Dzika książka o dzikach to pozycja obowiązkowa w biblioteczce małego (i nieco większego) przyrodnika. Uczy empatii i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadamia, jak fascynujące i zagadkowe są stworzenia, które żyją tuż obok człowieka. Część dochodu ze sprzedaży książki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń.

Do kupienia tutaj – Książka o dzikach i o ich kuzynach

Pan Patyk

Julii Donaldson na pewno nie muszę Wam przedstawiać. To ona stworzyła kultowego już Gruffalo oraz… Pana Patyka. Pan Patyk żyje sobie spokojnie wraz z ukochaną żoną oraz trójką uroczych patycząt. Pewnego dnia, gdy wychodzi ze swej dziupli zostaje PORWANY! To uruchamia szerego nieszczęśliwych zdarzeń. Kiedy pierwszy porywacz porzuca swoją zdobycz, natychmiast pojawia się następny. Czy zapłakane patyczki spędzą tę Gwiazdkę bez taty? Czy stęskniona Pani Patykowa ujrzy jeszcze swojego małżonka? Niezwykle wciągająca i zabawna historia. Moje dzieciaki kochają.

Do kupienia tutaj – Pan Patyk

Fakty i plotki o smokach

Jeżeli macie w domu fana smoków, to jest to dla Was pozycja obowiązkowa! Ta niezwykła książka zawiera bardzo dużo faktów i jeszcze więcej plotek o smokach, ich zwyczajach i życiu. Dowiecie się z niej, kto wymyślił liczbę dyrdymalną, z kim smoki grają w bingo i czego uczą się w szkołach. 

Do kupienia tutaj – Fakty i plotki o smokach

Opowiem ci mamo, co robią dorośli

Tak, dobrze poznajecie – to kreska Przemka Liputa. To autorskie dzieło Przemka. Forma na pewno jest Wam dobrze znana z innych książek z serii „Opowiem ci, mamo…”. Ilustracji Przemka jednak nie przebije nic!

Będziemy towarzyszyć kilku rodzinom w codziennych obowiązkach i czasie wolnym, aby wspólnie odkryć, jak to jest być dużym. A naszymi przewodnikami zostaną najlepsi obserwatorzy, czyli dzieci. Czy dorośli łapią krople deszczu na język? Co robią, skoro wolno im nie spać do późna? Jaka afera może się wydarzyć podczas śniadania? Dzięki tej pełnej szczegółów oraz zabawnych ilustracji książce można nie tylko świetnie się bawić, lecz także rozwiązywać zadania ćwiczące spostrzegawczość i rozwijać umiejętność opowiadania. No i nikt tak pięknie nie rysuje bałaganu domowego, jak Przemek.

Do kupienia tutaj – Opowiem ci mamo, co robią dorośli

Gdzie jest Mikołaj?

„Mikołaj pojawi się zaraz po tym, jak pójdziesz spać” – powiedziała Mama Miś. Znacie to? Chyba każde dziecko zna. Rozemocjonowany Miś nie mógł spać i postanowił stanąć z tatą na czatach, żeby zobaczyć Mikołaja. Czy uda im się zobaczyć prawdziwego Mikołaja? Nie zdradzę Wam. Podpowiem tylko, że to bardzo ciepła, klimatyczna opowieść.

Do kupienia tutaj – Gdzie jest Mikołaj?

Mafalda. Wszystkie komiksy, tom 2

Mafaldy pewnie nie muszę Wam przedstawiać. 🙂

Paski komiksowe z przygodami Mafaldy doczekały się wreszcie pełnej dwutomowej edycji w języku polskim. Tworzone przez Quino (Joaquína Salvadora Lavado) w latach 1964–1973 dzieła przetłumaczył Filip Łobodziński.

Bystra bohaterka kwestionuje zastany porządek i wprawia bliskich w konsternację, gdy ujawnia absurdy otaczającej ją rzeczywistości. Zadaje kłopotliwe pytania o politykę i stan świata, a matkę wytrąca z równowagi feministycznymi uwagami. Na pozór błahe komiksy poruszają ważne problemy społeczne i krytykują autorytarne zapędy władzy. Jak się okazuje – Mafalda wciąż jest aktualna w naszym kraju.

Do kupienia tutaj – Mafalda. Wszystkie komiksy, tom 2

Uwaga, pająki!

Coś dla dzieciaków, które boją się pająków. Pająki można spotkać w zasadzie wszędzie, jest ich wiele, mają najróżniejsze kształty i kolory. Dzięki tej książce, oprócz masy zabawnych i ciekawych faktów, poznasz też ultramegaskuteczny trik: jak pozbyć się strachu przed pająkami!

Do kupienia tutaj – Uwaga, pająki!

Feluś i Gucio poznają emocje

Felusia i Gucia też już na pewno znacie. Tym razem bohaterowie zapoznają przedszkolaki z różnymi emocjami. Wizyta u lekarza okaże się próbą odwagi. Przygotowanie śniadania dla rodziców będzie powodem do dumy. A kiedy kolega przebiegnie po świeżo zbudowanym zamku z piasku, Felusia ogarnie złość.

Miś Gucio przetłumaczy zawiły język emocji na zrozumiałe każdemu maluchowi doświadczenia zmysłów – dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, a tęsknota jest jak deszczowy dzień.

Bardzo fajna część. Polecam wszystkim przedszkolakom.

Do kupienia tutaj – Feluś i Gucio poznają emocje

Jeżyk z parku

Przepięknie zilustrowana książeczka edukacyjna. To podobno seria. Mamy póki co jeżyka. Każda część przybliża dzieciom środowisko innego zwierzaka. W parku na świat przychodzą dwa jeżyki – Tycia i Tuptuś. Poza nimi żyje tu tyle zwierząt i ptaków! Niektóre są groźne. Trzeba uważać i szybko zwinąć się w kolczastą kulkę. Tycia musi się wiele nauczyć. Na przykład co to jest zima i jak się do niej przygotować.

Do kupienia tutaj – Jeżyk z parku

Ariol. Co gryzie muchę S?

To dziwne, ale Ariola poznaliśmy dopiero w te wakacje. W Chorwacji poznaliśmy bardzo fajną rodzinkę spod Olsztyna (Daria, pozdrowienia :)), która zabrała Ariola na rejs statkiem. Moje dzieciaki przykolegowały się do ich czytającej mamy i w ten sposób i my pokochaliśmy Ariola. Ariol to krótkie, zabawne komiksowe historie, od których nie da się odgonić dzieciaków – za każdym razem trzeba je czytać do samego końca.

Do kupienia tutaj – Ariol. Co gryzie muchę S?

Puzzle Jesień w lesie

Coś dla fanów książki „Rok w lesie” i ilustracji Emilii Dziubak. Puzzle mają 88 elementów.

Do kupienia tutaj – Puzzle Jesień w lesie

Puzzle magiczne święta

Co prawda te puzzle mają tylko 30 elementów, ale ze względu na niestandardowe elementy, będą idealne dla przedszkolaków. Piękna, klimatyczna ilustracja Mikołaja do złożenia.

Do kupienia tutaj – Puzzle magiczne święta

Puzzle Alfabet

A to już puzzle stworzone na podstawie Literkowej książki, o której wspominałam w tym wpisie. 35 elementów. Fajna pomoc do nauki alfabetu.

Do kupienia tutaj – Puzzle alfabet

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź