Trochę już nie ogarniam, które książki Wam pokazywałam, a których nie. Przed chwilą zaczęłam robić opis do „Ala ma kota, a Ali?”, ale coś mi zaczęło świtać, że chyba już pisałam o tym tytule. No i pisałam – miesiąc temu. Ale nie znaczy to, że brakowało mi pozycji to przygotowania wpisu. Dziś niemal same perełki.
Atlas miast
U nas ostatnio szał związany z podróżami, ciałem człowieka i językami obcymi (ale dzięki za to, że ciągle pamiętacie o kosmosie). 🙂 „Atlas miast” świetnie wpisuje się w ten szał. To nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia. Na każdej rozkładówce zilustrowane zostały miejsca przyjazne dzieciom jednego miasta. Miast jest 30. Same znane i największe. Znajdziecie tam: Lizbonę, Barcelonę, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhagę, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Pragę, Budapeszt, Moskwę, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawę, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney
Do kupienia tutaj – Atlas miast
Atlas smaku
Pozostaje w klimacie podróżniczym. Tym razem „Atlas smaku”. Kulinarna podróż po świecie. Atlas pokazuje, jakie przysmaki jedzone są w różnych częściach świata: w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji, Afryce oraz Australii i Oceanii. Rozdział poświęcony każdej z nich otwiera mapa polityczna, na której pokazane są najbardziej typowe produkty. Kolejne strony dotyczą kilku wybranych państw. Na każdej stronie opisane są najbardziej charakterystyczne potrawy, historie i ciekawostki związane z miejscowymi przysmakami.
Do kupienia tutaj – Atlas smaku
Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy
Wasze dzieciaki lubią pojazdy? W tej pozycji znajdą ich setki. Nie zabrakło tu samochodów osobowych, ciężarówek, kombajnów, koparek, wozów strażackich, a nawet czołgów czy też zupełnie odjechanych maszyn (np. młotkowóz czy – cudownie brzmiący – ciasteczkowóz). Must have małych fanów motoryzacji. Mój przedszkolak średnio lubi pojazdy, ale jego młodszy brat uwielbia.
Do kupienia tutaj – Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy
Czerwony kapturek
Nakładem Naszej Księgarni wyszły teraz klasyczne baśnie opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral. Zilustrowane zostały przez nowoczesnych ilustratorów. Tu „Czerwony kapturek”, niżej „Śpiąca królewna”. Książki są pięknie wydane, nagradzane w wielu konkursach (m.in. na targach w Bolonii). Mimo że napisane wierszem, to oddają klimat oryginałów. Nie ma tu słodzenia i upraszczania historii. Ilustracje do kapturka bardzo mi się podobają, do śpiącej królewny nieco mniej.
Do kupienia tutaj – Czerwony kapturek
Śpiąca królewna
Do kupienia tutaj – Śpiąca królewna
Lena. Dlaczego ciemność jest czarna?
Lenę już znacie. Mój Jaśko bardzo ją lubi, więc staram się do każdego zamówienia dorzucać jedną Lenę. Każdy tytuł kosztuje niespełna 10 zł, a porusza naprawdę ważne dla dziecka tematy. Każdy w komentarzem psychologa.
Do kupienia tutaj – Lena. Dlaczego ciemność jest czarna?
Nawet księżniczki puszczają bąki
Skoro bąki pojawiają się w tytule, to macie pewność, że ta pozycja spodoba się przedszkolakowi. 😉 Choć – jak pewnie się domyślacie – jest to książka z nieco głębszym przesłaniem. Pewnego dnia Laura zadaje tacie pytanie, czy księżniczki puszczają bąki. Wtedy tata sięga po „Tajną księgę księżniczek” i pokazuje Laurze raporty na temat bąków księżniczek. Dowiecie się z niego m.in. o tym, dlaczego krasnoludki włożyły Śnieżkę do szklanej skrzyni, czy też dlaczego gdy Mała Syrenka znikała pod wodą, na jej powierzchni, pojawiały się małe bąbelki. Fajna pozycja, pokazująca dzieciom, że każdy z nas pod względem fizjologii jest taki sam.
Do kupienia tutaj – Nawet księżniczki puszczają bąki
Podróż do wnętrza ucha
Książka jednej z Was (mojej czytelniczki) – Izy Michty. Książki Izy pokazywałam Wam już wcześniej. Iza trochę się ostatnio rozpisała i ma na swoim koncie już kilka pozycji. „Podróż do wnętrza ucha” bardzo spodobała się Jaśkowi. Budowę ucha to ona ma w jednym palcu i można powiedzieć, że ucho to jego konik. Książka opowiada historię samotnego ślimaka, który od swojej przyjaciółki pchły dowiaduje się, że w uchu leśniczego mieszka jakiś inny ślimak. Pchła postanawia odszukać tego usznego ślimaka i zaprowadzić go do swojego przyjaciela. Bardzo fajna historia z elementem edukacyjnym w tle. Jedyne, do czego można się przyczepić, to ilustracje. Są straszne. Ale na to, niestety, Iza nie miała wpływu. 🙂
Do kupienia tutaj – Podróż do wnętrza ucha
Przygody dzieci z ulicy Awanturników
Astrid Lindgren chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. „Przygody dzieci z ulicy Awanturników” to zbiorowe wydanie dwóch książek o przygodach małej, upartej Lotty: „Dzieci z ulicy Awanturników” oraz „Lotta z ulicy Awanturników”. Po raz pierwszy z kolorowymi ilustracjami Ilon Wikland. Klasyk, który powinien znaleźć się w każdej biblioteczce.
Do kupienia tutaj – Przygody dzieci z ulicy Awanturników
Skąd się biorą dzieci?
I przechodzimy do tematów, które spędzają sen z powiek rodziców. Odpowiedź na jedno z najtrudniejszych pytań, jakie może zadać dziecko – skąd się biorą dzieci? – tu została przedstawiona w delikatny, ale i prawdziwy oraz bardzo przystępny dla dziecka sposób. Bardzo ładne ilustracje, prosta forma. Musicie to mieć.
Do kupienia tutaj – Skąd się biorą dzieci?
Skąd się (nie) biorą dzieci?
A tu nieco poszerzony temat. Autorami tej pozycji są Bianca-Beata Kotoro (psycholog, psychoseksuolog, terapeuta) oraz Wiesław Sokoluk (pedagog, seksuolog). Możecie mieć więc pewność, że informacje tu zawarte są rzetelne i przekazane dziecku z najlepszy z możliwych sposobów. Autorzy wychodzą od tematu zapylania kwiatków, przez cykl rozrodczy u zwierząt, dochodząc do seksualności człowieka. Autorzy chcą, aby rodzice przekazywali dzieciom pozytywne wzorce seksualności, aby ich dzieci w przyszłości stały się odpowiedzialnymi i zdrowymi seksualnie dorosłymi.
Książka zawiera również wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Bardzo ważna, potrzebna rzecz. Nie możecie jej nie mieć.
Do kupienia tutaj – Skąd się (nie) biorą dzieci?
Więcej na temat tej książki tutaj – Dziecisawazne.pl
W poszukiwaniu niebieskiej marchewki
Kolejna nowość Naszej Księgarni. Wyszukiwanka. Ale nie tylko – bo jest tu też świetna, wciągająca fabuła. U nas wszelkie wyszukiwanki świetnie się sprawdzają. Tym razem króliki poszukują mitycznej, niebieskiej marchewki. Podróżują po wielu ciekawych miejscach, przenoszą się nawet między epokami.
Do kupienia tutaj – W poszukiwaniu niebieskiej marchewki
Zuza jest zazdrosna
Historie o Zuzie to francuski hicior znany na całym świecie. Na pierwszy ogień wzięłam tę o zazdrości, co jest u nas tematem bardzo na czasie – 1,5-roczniak i czterolatek codziennie przeczołgują nas w tej kwestii. „Zuza jest zazdrosna” nie pokazuje jednak zazdrości o rodzeństwo, ale o stosunek naszych bliskich do innych osób. Zuza jest zazdrosna o nową, ładną nauczycielkę, która podoba się jej ukochanemu – Maksowi. Prosty język, świetne ilustracje, krótkie zdania, duża czcionka. Dzięki temu dzieci nie tylko pokochają Zuzę i jej przygody, ale będą mogły spróbować pierwszych, samodzielnych prób czytania właśnie na tym tytule. My na pewno jeszcze się z Zuzą spotkamy.
Do kupienia tutaj – Zuza jest zazdrosna
2 komentarze
Anastazja Teodorczyk
17 marca 2017 at 01:17Przez Ciebie (i dzięki Tobie) mój portfel świeci pustkami, a bezsenne noce poszukiwań ciekawych pozycji z pięknymi ilustracjami doprowadził mnie do tego arcydzieła 🙂
http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2016/02/gdzie-jest-moja-siostra-prawdziwa-uczta.html
Wiola
20 marca 2017 at 13:13Mówisz, że dobre?