Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce malucha #11

Wreszcie coś dla maluchów. Ale zanim o naszych najnowszych zdobyczach,  krótka informacja, która na pewno zainteresuje wszystkich książkoholików. W ostatnim wpisie biblioteczkowym pisałam Wam o nominacjach do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Znane są już wyniki.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za książkę literacką dla dzieci młodszych opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody. Książki nagradzane w powinny nawiązywać tradycji „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci jaką wyznawał patron Nagrody – Kornel Makuszyński.

Książki zgłaszać mogą wydawcy, autorzy, instytucje oraz osoby prywatne.

Do tej pory nagrodzono:

• 2015 – Rafał Witek „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” (z cyklu „Bzik&Makówka przedstawiają”).

• 2014 – Katarzyna Ryrych O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych – Wydawnictwo Literatura

• 2013 – Marcin Pałasz Sposób na Elfa – Wydawnictwo Skrzat

Ponadto nagrodę specjalną – Superkoziołka postanowiono przyznać Wandzie Chotomskiej w uznaniu całego jej dorobku pisarskiego i kulturotwórczego, a w szczególności za zgłoszony do konkursu utwór Miotła i ptak opublikowany w serii „Perełki Mili” przez wydawnictwo Mila z Poznania – piękną baśń andersenowską, pochwałę radości życia, wierności w przyjaźni i wytrwałego dążenia do celu, wzbogaconą znakomitymi, poetyckimi tekstami piosenek.

• 2012 – Renata Piątkowska Wieloryb – Wydawnictwo Literatura.

• 2011 – Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną – Wydawnictwo Literatura

• 2010 – Barbara Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu” – Łódź: Literatura

• 2009 – Roksana Jędrzejewska-Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki oraz Florka. Listy do Józefiny – Literatura

• 2008 – Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna – Kraków: Skrzat Superkoziołek: Joanna Papuzińska

• 2007 – Katarzyna Majgier Amelka – Egmont

• 2006 – Beata Wróblewska„Małgosia z Leśnej Podkowy” – Egmont

• 2005 – Agnieszka Tyszka Róże w garażu – Literatura

• 2004 – Małgorzata Strękowska-Zaremba Abecelki i duch Bursztynowego Domu – Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza

• 2003 – Małgorzata Strzałkowska Wiersze, że aż strach! – Media Rodzina

• 2002 – Grzegorz Kasdepke Kacperiada – Literatura

• 2001 – Marta Tomaszewska Tego lata w Burbelkowie – Nasza Księgarnia

• 2000 – Anna Lewkowska Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona – Prószyński i S-ka

• 1999 – Dorota Gellner Dorota Gellner dzieciom – KAMA

• 1998 – Tomasz Trojanowski Kocie historie – Philip Wilson

• 1997 – Anna Onichimowska Dobry potwór nie jest zły – Podsiedlik-Raniowski i S-ka

• 1996 – Jerzy Niemczuk Przygody Zuzanki – Papirus

• 1995 – Joanna Olech Dynastia Miziołków – Egmont

• 1994 – Piotr Wojciechowski Bajki żółtego psa – Stentor

laureaci by .

Jury 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego nagrodę główną doceniając plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat przyznało Zuzannie Orlińskiej za opowiadanie Stary Noe opublikowane przez Wydawnictwo Literatura.

Oprócz nagrody głównej jury postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień, które otrzymują: Agnieszka Suchowierska za książkę Mat i świat (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata oraz Grażyna Bąkiewicz za książkę Ale historia… Mieszko, ty wikingu! (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

Mała biała rybka ma urodziny

Druga część o małej białej rybce wydana nakładem wydawnictwa Mamania. Tym razem mała rybka nie szuka już swojej mamy, tylko świętuje urodziny. Przychodzą do niej przeróżni goście. Przychodzą parami, zestawieni ze sobą według przeciwieństw. Mały jeżowiec i duży jeżowiec, gruba ośmiornica i chuda ośmiornica. Fajny pomysł, proste ilustracje. Mnie podoba się ten tytuł, mojemu dziecku trochę mniej. Ale myślę, że jeszcze zapała miłością do niego.

Do kupienia tutaj – Mała biała rybka ma urodziny

mala-biala-rybka-ma-urodziny01 by . mala-biala-rybka-ma-urodziny02 by . mala-biala-rybka-ma-urodziny03 by . mala-biala-rybka-ma-urodziny04 by . mala-biala-rybka-ma-urodziny05 by .

Moje pierwsze słowa. Słowniczek obrazkowy

Rynek książkowy zasypany jest tego typu publikacjami. Mamy kilka, ale do tej pory żadna nie przypadła mojemu dziecku do gustu. Tę poleciła mi znajoma. Niestety, i od tej moje dziecię ucieka. Być może nie jest jeszcze gotowy na ilustracje, na których dzieje się tak dużo. Woli raczej bardziej minimalistyczne wydania. Ale jeżeli nie macie żadnego wydania ze słowniczkiem obrazkowym, to ta pozycja nie jest najgorsza. Każda rozkładówka to inny temat. Mamy tu zwierzęta w lesie, na wsi, pojazdy, potrawy, części garderoby, części ciała, członków rodziny, zjawiska pogodowe i jeszcze kilka innych kategorii.

Do kupienia tutaj – Moje pierwsze słowa. Słowniczek obrazkowy

moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy01 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy02 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy03 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy04 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy05 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy06 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy07 by . moje-pierwsze-slowa-slowniczek-obrazkowy08 by .

Odkryj, co…

To książka autorstwa tego samego pana, który napisał małą biała rybkę. Właściwie to jest to książka składająca się na cały cykl zagadek przedstawionych w ciekawej formie. Nakładem wydawnictwa Adamada ukazały się „Odkryj, co…”, „Odkryj, gdzie…”, „Odkryj, kto…”. Genialnie wpływają na wyobraźnię. Zresztą popatrzcie na zdjęcia. Propozycja nie tylko dla maluchów. Sami również nie wpadlibyście na większość rozwiązań.

Do kupienia tutaj – Odkryj, co…

odkryj-co01 by . odkryj-co02 by . odkryj-co03 by . odkryj-co04 by . odkryj-co05 by . odkryj-co06 by . odkryj-co07 by .

Odkryj, gdzie…

Do kupienia tutaj – Odkryj, gdzie…

odkryj-gdzie01 by . odkryj-gdzie02 by . odkryj-gdzie03 by . odkryj-gdzie04 by . odkryj-gdzie05 by . odkryj-gdzie06 by . odkryj-gdzie07 by .

Odkryj, kto…

Do kupienia tutaj – Odkryj, kto…

odkryj-kto01 by . odkryj-kto02 by . odkryj-kto03 by . odkryj-kto04 by . odkryj-kto05 by . odkryj-kto06 by . odkryj-kto07 by .

Śniegowy duch

Małe duchy ulepiły ze śniegu jednego, dużego ducha. Świetnie się z nim bawiły. Jednak gdy duch zjeżdżał na nartach, rozbił się o drzewo. Z dużego ducha powstało wiele małych, śniegowych duszków. Bardzo prosta, ale i przesympatyczna historyjka. Mnie się podoba.

Do kupienia tutaj – Śniegowy duch

sniegowy-duch01 by . sniegowy-duch02 by . sniegowy-duch03 by . sniegowy-duch04 by . sniegowy-duch05 by . sniegowy-duch06 by . sniegowy-duch07 by .

Zoe i Groszek. Magiczne hula-hop

To jedno z Waszych poleceń. Roczny Witek jeszcze ucieka od tej pozycji, ale czteroletniemu Jaśkowi przypadła do gustu. Myślę, że już dwulatek będzie nią zainteresowany. Zoe to mała dziewczynka, która znajduje hula-hop. Magiczne hula-hop. Jej pies, Groszek, po przeskoczeniu przez koło zamienia się kolejno w różne zwierzątka. Fajna historia, ładne rysunkowe ilustracje i odrobina magii, której trochę brakuje w książkach dla maluchów.

Do kupienia tutaj – Zoe i Groszek. Magiczne hula-hop

zoe-groszek-magiczne-hula-hop01 by . zoe-groszek-magiczne-hula-hop02 by . zoe-groszek-magiczne-hula-hop03 by . zoe-groszek-magiczne-hula-hop04 by . zoe-groszek-magiczne-hula-hop05 by . zoe-groszek-magiczne-hula-hop06 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

    Napisz odpowiedź