Boże Ciało mieliśmy spędzić w Berlinie. Chcieliśmy zabrać chłopaków (Jaśka i Franka, którego poznaliście już we wpisie o Marena Spa) do ZOO. Ale że Frankowa mama jest gapą i zapomniała wyrobić dziecku dowodu osobistego, nasz wyjazd musieliśmy przełożyć.
Sama kiedyś na gwałt wyrabiałam Jaśkowi dowody tożsamości (dowód i paszport jednocześnie – zależało mi na czasie, a nie wiedziałam, co szybciej uda się wyrobić), bo zapomniałam o tym przed wyjazdem do Danii. Zakładam, że więcej jest takich gapowatych mam jak my. Ten wpis jest dla Was. Zróbcie dziecku dowód osobisty. To nic nie kosztuje (dosłownie), a nie wiecie, kiedy może się przydać.
Po co dziecku dowód?
Po to, żeby potwierdzić jego tożsamość, poświadczyć obywatelstwo, a przede wszystkim po to, abyście mogli swobodnie podróżować z nim po krajach Unii Europejskiej.
Jak to zrobić?
Wniosek o wydanie dowodu osobistego możecie ściągnąć ze strony MSW. Podczas kolejnego spaceru zajedźcie do fotografa, żeby zrobić zdjęcie maluchowi (do wniosku dołącza się dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm). Przygotujcie skrócony akt urodzenia dziecka. Jeżeli go nie macie, konieczna będzie dodatkowa wycieczka do USC. Dzieci do 5 roku życia nie muszą być przy składaniu wniosku (te starsze już tak). Konieczna jest za to obecność obojga rodziców. Co często bywa problematyczne, ponieważ urzędy czynne są zazwyczaj do godziny 15:00, a wtedy najczęściej któryś z rodziców jest w pracy. No nic, mus to mus. Trzeba się urwać.
Gdzie składa się wniosek?
W urzędzie gminy.
Jak długo ważny jest dowód osobisty malucha?
5 lat od daty jego wydania.
Jak długo czeka się na wydanie dowodu?
To zależy od gminy. Ustawowo powinno to trwać do 30 dni. My jednego dnia złożyliśmy wniosek o dowód i paszport dla Jaśka. Na dowód czekaliśmy 2 tygodnie, na paszport powyżej 30 dni…
5 komentarzy
Pat
23 czerwca 2014 at 07:14Z doswiadczenia moge dodac, ze jesli wahacie sie, ktory z tych dwoch dokumentow wyrobic to wyrabiajcie paszport. W razie zagranicznej wizyty u lekarza czy w jakims urzedzie zawsze prosza o paszport nie o dowod, niezaleznie czy to kraj UE czy nie. Paszport nie jest nam konieczny do przekraczania granic UE, ale nadal jest tzw. dokumentem potwierdzajacym tozsamosc w podrozy z tego wzgledu, ze najtrudniej go podrobic i zawiera najwiecej danych 🙂 Wiola, wciaz zbieram sily na maila 😉
Wiola
23 czerwca 2014 at 07:29Ja już ostatnio wszystkie spamy przejrzałam, żeby sprawdzić, czy gdzieś tam nie wpadł. 🙂
Kamla
21 czerwca 2014 at 04:33Rozumiem, ze piszesz o posiadania dowodu „just in case”. Ja ze swoim 18 miesięcznym synem byłam już 2 razy w Berlinie i dowód nie byl potrzebny.
Wiola
21 czerwca 2014 at 09:45No tak, raczej trzeba byłoby mieć pechać, żeby ten dowód rzeczywiście był potrzebny. Ale po co kusić los?
Niq
19 czerwca 2014 at 22:23Przypomnialas mi, że jutro mam odebrać dowód 😛