Menu
jedzenie / Porady

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę i dlaczego to takie ważne?

Odruch ssania wykształca się już w życiu płodowym. Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe i o czasie, jest od razu zdolne do ssania. Dzięki odruchowi ssania maluch może nie tylko zaspokoić swój głód, ale również uspokaja się, wycisza, ma poczucie bezpieczeństwa. Podczas ssania dziecko ćwiczy wargi, język, koordynuje jedzenie z oddychaniem. To bardzo ważna rzecz. Te umiejętności przygotowują małą buzię do nauki mówienia. Warto jednak pamiętać, że przetrwałe odruchy nie są dobre dla rozwoju dziecka, a ok 6 miesiąca życia odruch ssania powinien zanikać na rzecz innych umiejętności (żucia, gryzienia). Poza tym zbyt długie ssanie smoczka może wpływać niekorzystnie na zgryz oraz rozwój mowy. Jeżeli dziecko ssie smoczek, wtedy jest bardzo dobry moment na to, aby go pożegnać. Gdy dziecko zaczyna stabilnie siedzieć, zachęcam do nauki picia przez słomkę  (szczególnie maluchy butelkowe). Z racji tego, że dziecko przez słomkę pije samo, warto byłoby żeby robiło to w właśnie w pozycji siedzącej.

Słomka czy niekapek?

Zdecydowanie słomka. Dzięki piciu przez słomkę pracują mięśnie całej twarzy, a przede wszystkim mięśnie ust, których praca jest nieoceniona w rozwoju mowy. Dzięki dobrze wyćwiczonym mięśniom ust dziecku łatwiej jest artykułować dźwięki. Poza tym podczas picia przez słomkę maluch uczy się panować nad oddechem (jednocześnie przełykać i oddychać). Żeby pociągnąć płyn przez rurkę, trzeba w to też włożyć naprawdę sporo siły.

Dlaczego nie niekapek? Podczas picia z niekapka pracują te same partie mięśni ust, które pracują podczas picia przez smoczek. Utrwala się odruch ssania, który powinien zanikać. Poza tym ustnik niekapka ma niekorzystny wpływ na zgryz dziecka. Generalnie niekapek to zło. To coś pokroju chodzika – rzecz, która jest dziecku zupełnie niepotrzebna, a może i zaszkodzić. Nie kupujcie niekapków.

Jaką butelkę ze słomką wybrać?

Najlepszą butelką będzie taka, która ma słomkę twardą i szeroką. U nas od dawna króluje Safe Sippy. Testowałam kilka różnych butelek ze słomką, ale ta była najlepsza do nauki picia przez rurkę. Jeżeli słomka jest za cienka, maluch nie potrafi objąć jej odpowiednio ustami, jeżeli jest za miękka, robi sobie z niej gryzak. Kupiłam nawet butelkę w sklepie logopedycznym, która według producenta miała służyć do nauki picia przez rurkę. Pomysł fajny, bo po napełnieniu butelki płynem, można było ją nacisnąć, żeby płyn sam wypływał przez słomkę. Niestety, sama słomka była właśnie cienka i miękka, więc mogłam sobie naciskać do woli, a Witek i tak wolał tę słomkę gryźć niż przez nią pić.

_DSC1180 by .

_DSC1184 by . _DSC1187 by .

safe-sippy-2w1-kubek-niekapek-i-butelka-ze-slomka by .

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Opiszę Wam najprostszy sposób, który działa najszybciej. Wystarczy, że kupicie owoce w saszetce. Ja preferuję te z Hippa. Ze wszystkich dostępnych w marketach te mają najlepszy skład i pochodzą z upraw ekologicznych. Podajemy maluchowi saszetkę do ust (dobrze jest przy okazji kontrolować jego ręce, bo wystarczy chwila nieuwagi i z saszetki może zrobić się owocowa fontanna) i czekamy aż złapie ustnik, robiąc dzióbek. Może się zdarzyć, że dziecko samo wpadnie na to, aby zacząć ciągnąć. Przy saszetkach jest taki ustnik (szeroka i twarda rurka), z którego maluchom najłatwiej przychodzi nauka picia przez słomkę (możecie kombinować z sokami w kartonikach, ale będzie to dla niego znacznie trudniejsze). Jeżeli dziecko ciągnie, możemy uznać, że potrafi i dać mu do picia butelkę Safe Sippy z podobną (twardą i szeroką) słomką. Jeżeli dziecko nie wie, co zrobić z saszetką, umieszczamy ustnik w jego ustach i delikatnie wyciskamy owoce. Dziecko samo powinno ułożyć usta w dzióbek wokół ustnika. Jeżeli po kilku dniach prób maluch nie łapie, o co chodzi z piciem przez rurkę, spróbujcie mu siorbnąć do ucha (serio). Jeżeli nadal nie idzie, może to oznaczać problemy z napięciem mięśniowym wokół ust. Wtedy warto byłoby pokazać się z dzieckiem u logopedy, który pokaże kilka prostych masaży.

Jeżeli jesteście fanatykami zdrowego żywienia i nie podacie dziecku gotowych owoców z saszetki (choć te z Hippa naprawdę mają spoko skład), możecie też kupić saszetki do napełniania owocami zblendowanymi samodzielnie. Jeżeli jednak jesteście ekstremistami sekty BLW i nie podacie dziecku niczego, co jest papką, możecie skorzystać z nieco trudniejszego sposoby. Mianowicie: kupcie dosyć twardą i w miarę szeroką rurkę, zanurzcie ją w mleku/soku (lepiej, jeżeli na początku to będzie coś innego niż woda – wtedy dziecko chętniej pije) i przytkajcie palcem wystający otwór słomki. Przytrzymując ciągle dziurkę (żeby płyn nie uciekł), włóżcie słomkę do ust dziecka i powoli odtykajcie palec, wypuszczając płyn. Podczas takiej nauki dobrze obserwować język dziecka – nie powinien być wsuwany między zęby/dziąsła (pod słomkę) – to może przyczyniać się do powstawania wad wymowy. Jeżeli maluch tak robi, można odczekać jakiś czas z nauką picia przez rurkę.

_DSC1174 by . _DSC1175 by . _DSC1177 by .


Pamiętajcie jednak, że picie przez słomkę nie powinno być jedynym sposobem podawania płynów. Warto uczyć malucha pić przede wszystkim z kubeczka (czynność tę zdolne są opanować już nawet noworodki, a co najważniejsze – nie zaburza ona odruchu ssania). Do nauki picia z kubeczka polecam najpierw kubeczek Medeli, a potem Doidy albo Lovi 360 (ale Lovi raczej poza domem – w domu dziecku nie są dziecku potrzebne ułatwiacze, uszczelki czy zaworki; podczas picia z Lovi 360 nie są angażowane te same mięśnie, które są aktywne podczas picia z kubka bez zatyczki).

Butelka Safe Sippy do kupienia tutaj – Safe Sippy 12969294_565237996976974_840664022_n by .

Kubeczek Medela do kupienia tutaj – kubeczek Medela

12969294_565237996976974_840664022_n by .

Kubek Lovi 360 do kupienia tutaj – Lovi 360

12969294_565237996976974_840664022_n by .

Kubeczek Doidy do kupienia tutaj – kubek Doidy

12969294_565237996976974_840664022_n by .

_DSC1168 by . _DSC1169 by . _DSC1170 by . _DSC1172 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

14 komentarzy

 • Aga
  7 lipca 2020 at 22:33

  Pytania o alternatywę dla kubka Safe Sippy już padły, ale nie widzę odpowiedzi 🙁 Czy możesz poradzić co wybrać? Czy każdy kubek z szeroką i twardą słomką będzie OK? Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedz
  • Wiola Wołoszyn
   8 lipca 2020 at 08:41

   Tak, to jest stary wpis. Wtedy nie było alternatywy. Teraz jest sporo takich butelek. 🙂

   Odpowiedz
 • Ola
  6 czerwca 2020 at 02:16

  Czy można podawać dziecku na spacerze wodę z butelki z dziubkiem taka jak można zakupić w sklepie np Żywiec zdroj, mama i ja itd czy taki dziubek w butelce tez deformuje zgryz? Dziecko bezsmoczkowe, tylko kp i do tej pory piło z doidy

  Odpowiedz
 • Kin
  29 stycznia 2020 at 21:53

  Butelki safe sippy niestety na ten czas mocno ograniczone jesli chodzi o zakup. A co myslisz o butelce /bidonie camelbak, czy Ty majac butelke safe sippy widzisz pdoobienstwo? Myslisz ze ona by przeszla w takowym piciu dla Malucha?

  Odpowiedz
 • Magda
  17 stycznia 2020 at 09:50

  Jaką butelkę ze słomką kupić, skoro Safe Sippy jest niedostępny w Polsce? Bardzo ładnie proszę o poradę 🙂

  Odpowiedz
 • Kamil
  10 stycznia 2020 at 10:21

  Kupiliśmy butelkę Aventa z gumową rurką. Dajemy synkowi a on zaczyna rzuć. Żona załamana, że kasa w błoto. No to mąż szuka. Pierwszy blog i czytam. Żona siorbie synkowi do ucha i cud.. butelka pusta. Dzięki i pozdrawiamy!

  Odpowiedz
 • Angelika
  20 listopada 2019 at 07:01

  Gdzie można kupić ten kubek safe sippy? Nigdzie nie mogę znaleźć

  Odpowiedz
 • Aga
  16 września 2019 at 18:29

  Czy obecnie w Polsce można gdzieś kupić butelkę Safe Sippy?

  Odpowiedz
 • Anna
  19 lutego 2019 at 12:06

  A co z bidonem B.Box? Tak bardzo teraz popularnym? Czy jest ok? Jestem w trakcie zakupów właśnie

  Odpowiedz
 • Jolanta
  30 sierpnia 2018 at 16:48

  Nam z każdym kubkiem niekapkiem było coś nie ta, albo dziecko nie chciało, albo ciekł, albo za duży itp. dopiero jak nadszedł czas kiedy zaczęłam pozwalać kubusia waterrra się kłopot rozwiązał ta butelka jest najlepsza.

  Odpowiedz
 • izabela
  25 czerwca 2018 at 11:06

  czy lovi 360 to nie jest niekapek?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź