Menu
gadżety / Porady

Co zrobić, aby dziecko połknęło tabletkę?

Każdy rodzic prędzej czy później będzie musiał podać swojemu dziecku tabletkę. Często pierwsze próby wiążą się ze stresem zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Są dzieciaki, które załapują od razu, ale jest również spory odsetek takich, które blokują przy każdej próbie i podanie leku staje się nie lada wyzwaniem.

Problemy z połykaniem tabletek mają nie tylko dzieci. Również dla wielu dorosłych jest to olbrzmi problem, który często ma podłoże psychologiczne. Kilka miesięcy temu zapytałam Was na stories o to, ilu z Was zna osoby, które mają problemy z przymowaniem tabletek. Około 60% potwierdziło, że zna kogoś, kto ma problem z połykaniem.

Jak to wygląda na podstawie badań naukowych w innych krajach?

Andersen et al (1995)1. Badanie norweskie wśród 6158 osób:
́ 26% dorosłych miało trudności z połykaniem tabletek
́ 15% dorosłych mężczyzn i 30% dorosłych kobiet ma trudności z połykaniem tabletek (w badaniu więcej kobiet niż mężczyzn) ́ 72% dzieci poniżej 10 roku życia miało trudności z połykaniem tabletek

Harris Interactive (2003)2. Badanie w USA wśród 679 dorosłych i osób starszych
́ 40% ma lub miało trudności z połykaniem tabletek

Schiele et al (2012) 3 Niemieckie badanie wśród 1051 dorosłych i osób starszych odwiedzających lekarzy ogólnych (GP)
́ 37% miało trudności z połykaniem tabletek, a 27% miało problemy z dotychczasowym lekiem

Strachan et al (2005)4 Badanie w Wielkiej Brytanii wśród 792 osób starszych
́ 60% osób starszych, które według farmaceutów mogą mieć trudności z połykaniem tabletek, faktycznie miało trudności

Obiecałam Wam wtedy, że przetestujemy produkt, dzięki któremu według producenta ta czynność przestaje być problemem. Czy działa?

O tym za chwilę.

Tytuł tego wpisu brzmi „co zrobić, żeby dziecko połknęło tabletkę?”. W internecie znalazłam wiele sposobów. Niektóre sama bałabym się sprawdzić bojąc się zadławienia, mimo że nie mam żadnych problemów z połykaniem leków. Jednym z najprostszych sposobów jest pokruszenie tabletki, wysypanie zawartości kapsułki, zmieszanie jej z jedzeniem… Nie zawsze jednak jest to możliwe oraz bezpieczne. Wielu leków nie powinno się kruszyć, zagryzać/popijać ich czymś innym wodą. Jeżeli nie przyjmiemy ich zgodnie z ulotką, możemy narazić sie na powikłania lub na to, że lek w ogóle nie będzie działać.

Badanie w Szpitalu Uniwersyteckim w Lund (2009)

Przyjmowanie tabletek paracetamolu z lepkim napojem owocowym zamiast wody powodowało:
– Opóźnienie działania leku o około 1 godzinę (maksymalne stężenie po 2 godzinach zamiast 1 godziny) ́ 
– Dał 28% niższe maksymalne stężenie
– Spowodowało 16% niższy całkowity pobór

Czasem już etapie zapisywania leku przez lekarza możemy powiedzieć mu, że będzie problem z połknięciem tabletki. Wtedy czasami udaje się znaleźć zamiennik w postaci płynu, kropli, tabletek musujących, czopków, zastrzyków czy nawet plastrów na skórę. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Jeżeli próbujecie połknąć tabletkę lub chcecie nauczyć tej czynności dziecko, to przede wszystkim starajcie zachować spokój i pamiętajcie, aby nigdy nie robić tego na leżąco lub z głową odchyloną do tyłu. W takiej pozycji przełyk się zwęża i mimo że wydaje nam się, że w ten sposób sobie pomożemy, to może okazać się to naprawdę niebezpieczne.

A teraz chciałabym Wam napisać o produkcie, który sprawi, że połykanie tabletek już nigdy nie będzie przeszkodą. Co prawda moje dzieci nie mają z tym problemu, ale po przetestowaniu tego produktu były w szoku, jakie to łatwe i… smaczne. Musiałam ich stopować, ponieważ od razu chcieli połykać kolejne dawki tabletek.

Produktem, o którym mowa jest Medcoat. To powłoka, która powleka tabletkę żelatynową powłoczką ułatwiającą jej połykanie i maskującą jej smak. Medcoat jest produktem od lat dostępnym na rybku szwedzkim.

Medcoat tworzy powłokę na tabletce:

• łatwiejszą do przełknięcia (powłoka jest śliska i pobudza wydzielanie śliny, co ułatwia połykanie tabletek).

• smaczną (powłoka maskuje smak tabletek i zastępuje go przyjemnym i orzeźwiającym smakiem cytrusów).

Ja niestety nie mogę Wam napisać, że dzięki Medcoat moje dzieci zaczęły łykać tabletki, ponieważ nie miały z tym problemu. Ale są badania, które udostępnił mi dystrybutor, pokazujące jak dobrą robotę wykonuje ten produkt. Moje dzieci jedynie zauważyły, że nawet nie muszą zastanawiać się nad połknięciem, ponieważ tabletka z powłoką sama przesuwa się w kierunku przełyku i wszystkie tabletki stały się smaczne.

Uloza i wsp. (2010) 15 Badanie kliniczne MedCoat u osób mających trudności z połykaniem tabletek

– 98% stwierdziło, że MedCoat® ułatwia połykanie tabletek
– 100% stwierdziło, że MedCoat® całkowicie zakamuflował smak tabletek o złym smaku

El. Edelbi i wsp. (2015) 16 Badanie kliniczne leku MedCoat u dzieci z trudnościami w połykaniu tabletek

– 87% stwierdziło, że z powłoką łatwiej było połknąć tabletkę
– U 86% ułatwiło to leczenie farmakologiczne

Medcoat nie zawiera cukru, soi i glutenu. Zawiera wyłącznie składniki sklasyfikowane jako żywność ́ Tylko 0,2-0,3 grama na powłokę. Według badań MedCoat rozpuszcza się średnio w ciągu 47 sekund po połknięciu tabletki i tym samym nie utrudnia uwalniania leku. MedCoat nie zawiera żadnych składników, o których wiadomo, że wchodzą w interakcje z lekami w stosowanych ilościach.

Nie sugerujcie się ilością podaną na opakowaniu. Jedno opakowanie wystarcza na 20 do 40 aplikacji. Tesowaliśmy i rzeczywiście jedna aplikacja spokojnie wystarcza na dwie tabletki. Medcoat również dobrze kamufluje/zasłania ostre krawędzie podzielonego leku. 

Specjalny aplikator do powlekania jest łatwy w użyciu i może pracować na dowolnej wielkości pigułce lub kapsułce. W tej chwili Medcoat dostępny jest w Polsce w smaku cytrusowym oraz truskawkowym. Smak Coca-cola dostępny będzie od lipca 2023.

Przyjmowanie tabletek z Medcoat jest niezwykle proste.

I jak? Jestem ciekawa, co myślicie o tym produkcie. Myślę, że może on być strzałem w dziesiątkę nie tylko jako pomoc dla osób, które boja się połykać tabletki, chcą zamaskować smak niesmacznych leków, ale również gdy chcemy nauczyć dziecko połykać pierwsze leki/suplementy w formie tabletki. Dzięki temu dziecko nie zrazi się do połykania i w przyszlości nie będzie miało lęków z tym związanych. Poza tym moje dzieciaki nakładanie powłoki Medcoat traktują jako świetną zabawę. Ze swojego doświadczenia podpowiem, że połykanie większych tabletek można zacząć od probiotyków w kapsułkach.

NIESPODZIANKA!

 Jedno opakowanie na rynku to koszt 40 zł (bez kosztów dostawy). A ja dostałam dla Was niespodziankę bezpośrednio od dystrybutora!

Jeśli napiszecie pod adres: medcoat@biat.pl dostaniecie promocyjną cenę:

– produkt w cenie 33 zł / opakowanie (możecie kupić jednorazowo do 10 opakowań / smak). Koszt dostawy kurierem to 15 zł. Dostawa do paczkomatu – 9 zł. Płatność przy odbiorze lub w paczkomacie.

Pisząc do dystrybutora podajcie od razu dane do wysyłki kurierskiej, a jeśli chodzi o paczkomaty – imię i nazwisko, telefon oraz symbol paczkomatu.

Polecam zamówić już teraz, bo tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy taki produkt będzie potrzebny.


Badania, które zostały mi udostępnione przez dystrybutora:

1) Andersen Ø, Zweidorf O-K, Hjelde T, Rødland EA: Problemer med å svelge tabletter [Problems when swallowing tablets. A questionnaire study from general practice]. Tidsskr Nor Laegeforen 1995;115:947-9.

́  2) Harris Interactive Inc. Pill-Swallowing Problems in America: A National Survey of Adults. New York, NY: Harris Interactive Inc. for Schwarz Pharma; 2003;1-39.

́  3) Schiele JT, Quinzler R, Klimm HD, Pruszydlo MG, Haefeli WE. Difficulties swallowing solid oral dosage forms in a general practice population: prevalence, causes,and relationship to dosage forms. Eur J Clin Pharmacol. 2013 Apr;69(4):937-48.

́  4) Strachan I, Greener M. Medication-related swallowing difficulties may be more common than we realise. Pharm Pract. 2005;15:411–4.

́  5) Carlsson C, Falk A, Flatow H, Isaksson M, Boquist M.S., Eklund E.S., Svensson L, Wiltz M. Effektivare läkemedelsanvändning. Läkemedelsgenomgångar och patientintervjuer på medicinklinikerna i Växjö och Ljungby. Delprojekt inom ”Effektivare läkemedel” ett samverkansprojekt mellan Landstinget Kronoberg och Apoteket AB. 2005:1-33

́  6) American Academy of Paediatrics, Division of Health Policy Research. Many patients don’t comply with prescription regimes: survey. AAP News. 2001;18:213-4.

́  7) Hommel KA, Baldassano RN. Brief report: Barriers to treatment adherence in pediatric inflammatory bowel disease. J Pediatr Psychol. 2010 Oct;35(9):1005-10

́  8) Olsson P. Beska droppar – smakens vikt för följsamhet. Terapinytt – Information från Läkemedelskommittén Halland 2008;2;

́  9) Kirkevold O, Engedal K. What is the matter with crushing pills and opening capsules? Int J Nurs Pract. 2010 Feb;16(1):81-5

́  10) Anderson J, Hart H. Nutrient-Drug Interactions and Food, No 9.936. Food and Nutrition Series – Colorado State University Extension. 2008;1-6. Tillgänglig online: http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09361.pdf

́  11) Akerman U, Edvinsson L. Influence of fruit drinks with or without lactobacillus Lp299v on the gastrointestinal uptake of paracetamol in man. BMC Research Notes. 2009;2:45

́  12) Biverkningsnytt: Esofagusskador av läkemedel. Swedish Medical Journal. 1997;94;35:2963

́  13) Alderborn G, Olsson C. An investigation of the effect of a coating applied by the MedCoat® coating device on the disintegration time of some preparations. Dept ofPharmacy, Uppsala University. Dec 2009

́  14) Sjöqvist F, et al. Regarding possible risks for interactions between drugs and substances in the tablet coating developed by Med Coat. Division of Clinical Pharmacology, Karolinska Institutet. March 2005.

́  15) Uloza V, Uloziene I, Gradauskiene E: A randomized cross-over study to evaluate the swallow-enhancing and taste-masking properties of a novel coating for oral tablets. Pharm World Sci 2010;32:420-3.

́  16) El Edelbi R, Eksborg S, Lindemalm S. In situ coating makes it easier for children to swallow and tolerate tablets and capsules. Acta Paediatr. 2015 Sep;104(9):956- 61.

Wpis sponsorowany

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź