Menu
książki / książki dla dzieci / zabawki

Basia, czyli książki bardzo bliskie dzieciom

Serii książek o Basi raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Na pewno zna ją większość czytających rodziców. My poznaliśmy Basię dzięki książeczce z cyklu „Czytam sobie” – „Basia i kask”. Składając pierwsze litery z tej książki mój starszak uczył się czytać kilka lat temu. Od tej pory mam do niej ogromny sentyment. On zresztą też.

Basia to bardzo sympatyczna i niezywkle autentyczna dziewczynka. Czytając o jej przygodach, poznajemy cały wachlarz emocji, które odczuwają dzieci.

Basia pokazuje dzieciom, że nie ma dobrych, czy złych emocji. Wszystkie są tak samo ważne, bo są nasze. Wstyd, złość, rozpacz, satysfakcja, radość, nuda,smutek, rozczarowanie pokazane są jako coś naturalnego. Coś, co odczuwa każdy z nas. I dorośli, i dzieci. Emocje nas nie definiują. Są tylko emocjami, które towarzyszą nam w danym momencie. I to doskonale pokazuje ta seria.

Książki o Basi często poruszają trudne tematy. Dzięki temu dzieci mogą oswoić te uczucia, z którymi jeszcze nie miały okazji się zmierzyć lub lepiej zrozumieć zdarzenia ze swojego życia, dowiedzieć się, jak mogą zachować się w tej nowej sytuacji. A my, jako rodzice, możemy na nie spojrzeć oczami dziecka. W serii znajdziecie książki poruszające takie tematy jak: zazdrość o młodsze rodzeństwo, tolerancja, wolność, uzależnienie od elektroniki, bezpieczeństwo, zdrowe żywienie, czy choroba dziadka.

Mimo, że autorka – Zofia Stanecka – nie boi się trudnych tematów, przedstawia je w bardzo „ludzkiej” formie. Nie narzuca swojego zdania, nie moralizuje. W swoich książkach pokazuje obraz nieidealnej rodziny. Takiej, jaką większość z nas tworzy. Ze swoimi mniejszymi lub większymi sprzeczkami, ale też z ogromem wsparcia i miłości. Naprawdę nie da się ich nie polubić.

Do tej pory Basia doczekała się wydania:

 • ponad 30 tytułów głównej serii,
 • serii dla maluchów – „Basia, Franek i…”,
 • zbiorów opowiadań
 • kilku tytułów z cyklu „Basia i przyjaciele”,
 • publikacji z zadaniami dla dzieci,
 • edukacyjnych „Wielkich ksiąg”,
 • książek do nauki czytania,
 • kolorowanek,
 • powstania audiobooków.

Więcej o serii możecie przeczytać tutaj – Basia.

A właśnie niedawno pojawiło się kilka nowych tytułów i wznowienia. Nie możecie ich przegapić!

Basia i rower

To najnowsze wydanie przygód Basi. Dziewczynka wraz z rodzicami i rodzeństwem wybiera się na wycieczkę rowerową. Jej starszy brat cieszy się na tę wyprawę, Uważa, że to będzie podróż dookoła świta. Basia jest jednak pełna obaw. Czy ona na swoim rowerku da radę objechać świat? Wkrótce przekona się, że potrafi więcej niż jej się wydaje i dowie się, że piraci są nie tylko na morzach i oceanach. Mogą też poruszać się na dwóch kółkach.

Do kupienia tutaj – Basia i rower

Basia i przyjaciele. Marcel

A to już najnowsza część serii „Basia i przyjaciele”. Tym razem poznajemy Marcela – przyjaciela Basi. Marcel kocha zwierzęta. Absolutnie wszystkie. Mieszkają z nim dwa koty, papug, pies, a wkrótce zamieszka ktoś jeszcze. To piękna historia o pomaganiu naszymbezbronnym, słabszym, futrzastym przyjaciołom.
Do kupienia tutaj – Basia i przyjaciele. Marcel

Basia. Wielka księga o uczuciach

To osobiście moja ulubiona część tego zestawienia. Każdy rozdział dotyczy innej emocji, innego uczucia. Rozdziały mają zazwyczaj po 2-3 strony. Znajdziecie tu historie dotyczące takich uczuć jak: stres, lęk, tęsknota, miłość, żałoba, żal, zadowolenie, czy współczucie. Poza krótką opowieścią obrazującą poszczególne emocje, dzieciak znajdą tu również prostą definicję każdego pojęcia, a także proste sposoby na radzenie sobie z niektórymi z nich – moim ulubionym jest stworzenie pudełka złości, które pomaga ją rozładować. Bardzo, bardzo Wam polecam.

Do kupienia tutaj – Basia. Wielka księga o uczuciach

Basia, Franek i zwierzaki

A to już wznowienie dobrze znanej serii dla nieco młodszych fanów Basi. „Basia, Franek i…” to krótkie, kartonowe książeczki poruszające tematykę interesującą maluchy. W tej części dzieci poznają przeróżne zwierzęta i dźwięki przez nie wydawane. Pamiętajcie, że wszelkie onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze) świetnie wspierają rozwój mowy.

Do kupienia tutaj – Basia, Franek i zwierzaki

Basia, Franek i kolory

Naprawdę świetny, przemyślany sposób nauki kolorów wpleciony w dynamiczną historię, która na pewno spodoba się maluchom. Na każdej rozkładówce dziecko poznaje inny kolor. Franek ubrany jest w białą bluzkę i białe spodnie. On chce być jednak jak Basia i mieć czerwone paski na bluzce. Pomidor jest czerwony. Na pewno zrobić świetne, czerwone paski. Basia przynosi Frankowi nową bluzkę. Jest zielona, jak trawa i sałata.

Do kupienia tutaj – Basia, Franek i kolory

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

2 komentarze

 • Ola
  23 kwietnia 2021 at 08:36

  Mam pytanie, czy seria bajek Basia są zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek ?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź