Nie będę pisać o uczuciach i emocjach towarzyszących nam po stracie kogoś bliskiego, ponieważ tego cierpienia nie da się opisać słowami. Poza tym każdy z nas przeżywa stratę na swój sposób. Zupełnie inaczej niż dorośli, przeżywają ją dzieci. Zadają sobie pytania, czy to ich wina, że mama lub tata odeszli, zastanawiają się, czy odeszli dlatego, że ich nie kochali. Kiedy dziecko nie wie, co się naprawdę dzieje, poszukuje źródła niezadowolenia i złego nastroju dorosłych w swoim zachowaniu, zaczyna siebie obwiniać zupełnie nieadekwatnie do sytuacji. W tym czasie rolą dorosłych jest odpowiadanie na te pytania, rozwiewanie wątpliwości. A jest to naprawdę cholernie trudne zadanie.
Z pomocą mogą przyjść książki z serii „Bajka Plasterek”, zawierające opowiadania terapeutyczne wykorzystujące metaforę, która może pomóc w sytuacji śmierci kogoś bliskiego i przeżywania po nim żałoby. Wspólna lektura bajki-plasterka ułatwia dziecku rozmowę o odczuwanym przez nie smutku, dezorientacji czy nieporozumieniu. Dziecko utożsamia się z bohaterem i poprzez odnalezienie podobieństw z tym, co przytrafiło się bohaterowi opowieści, łatwiej jest mu zrozumieć własną sytuację.
Cała seria bajek-plasterków została wydana przez Fundację Hospicyjną, która zajmuje się również dziećmi po stracie bliskich.
W ramach serii zostały wydane cztery tytuły: Trzecie życzenie Tumbo, Zaczarowany ogród dziadka, Za siódmą górą i Czary mamy. Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-9 lat.
Trzecie życzenie Tumbo
„Trzecie życzenie Tumbo” to najnowsza pozycja z serii „Bajka Plasterek” i najłatwiejsza do czytania dla rodziców. Tylko przy czytaniu tego tytułu udało się mi i Grześkowi nie rozkleić tak, jak w przypadku pozostałych. W tej części nie jest poruszany temat śmierci mamy, taty czy dziadka (jak w przypadku pozostałych tytułów), tylko śmierć ukochanej gąski – Tiny.
Pewnego dnia do rodziny Jarząbków przybywa słonik Tumbo, który potrafi porozumiewać się z ludźmi i ze zwierzętami. Kiedy nagle umiera Tina, bardzo smutny Tumbo pokazuje Jarząbkom, jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi śmierci kogoś bliskiego – wspiera ich i pociesza. Tak jak robią to słonie, jedne z najbardziej empatycznych zwierząt na ziemi. Ta część może być również pomocna po stracie ukochanego pupila.
Opowiadanie terapeutyczne „Trzecie życzenie Tumbo” napisała Magda Małkowska, autorka dwóch innych bajek w serii: Czary mamy oraz Za siódmą górą, a zilustrowała Agnieszka Żelewska, dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY dla najlepszej książki dla dzieci.
Do kupienia tutaj – Trzecie życzenie Tumbo
Zaczarowany ogród dziadka
W przypadku kolejnych książek nie robiłam zdjęć w czasie czytania. Za bardzo „pociły nam się oczy”. Możecie jednak zajrzeć do środka.
„Zaczarowany ogród dziadka” opowiada historię dwóch chłopców, których dziadek niespodziewanie umiera. Wszystko to, co lubili robić razem z dziadkiem, nagle zostaje przerwane. Cała rodzina wkracza w okres żałoby, zupełnie nową rzeczywistość, w której musi się odnaleźć. Coś zaczyna się zmieniać w czasie, gdy cała rodzina odwiedza ogród dziadka. Zupełnie jakby duch dziadka ciągle był z nimi. Rodzina zaczyna otwierać się na siebie, odczuwać potrzebę przebywania ze sobą.
Do kupienia tutaj – Zaczarowany ogród dziadka
Za siódmą górą
Miłka uwielbia, jak tata opowiada jej fantastyczne, bajkowe historie. Szczególnie tę o czekoladowym koniu. Mimo że tata ciągle leży w łóżku, Miłka nie rozumie, że jest chory, że może być zmęczony. Czym> Przecież ciągle leży. Pewnego dnia tata umiera. Dziewczynka zamyka się w sobie, próbuje być „dzielna” i „nie przeszkadzać”. Uważa, że jest już prawie dorosła (ma przecież 8 lat). Razem ze stratą taty Miłka zaczyna tracić też mamę, która również zamyka się w sobie – całkowicie pochłania ją własna żałoba oraz opieka nad młodszą córką. Któregoś dnia jednak mama odkrywa w sobie siłę, by wysłuchać Miłkę. Do tej pory jedynie wymieniały się informacjami. Teraz zaczęły rozmawiać. Dzięki temu Miłka pozwala dopuścić do siebie emocje i wspólnie z mamą odnajduje drogę do dawnych bajek.
Uprzedzam – zaopatrzcie się w chusteczki przed czytaniem tego tytułu.
Do kupienia tutaj – Za siódmą górą
Czary mamy
Pięcioletni chłopiec uważa, że jego mama jest czarodziejką. Potrafi bowiem wyczarować niesamowite rzeczy.Któregoś dnia mamę potrąca samochód. Umiera w szpitalu. Chłopiec jest zły na mamę. Gdyby była prawdziwą czarodziejką, to żaden samochód nie byłby jej straszny. Po nagłej stracie mamy zamyka się w sobie, reagując agresją lub pozorną obojętnością. Zaczyna stwarzać problemy w przedszkolu. Dodatkowo jego izolację pogłębia zaginięcie szmacianego wilczka, którego uszyła mu mama. Kiedy zabawka się odnajduje, chłopiec, wspólnie z równie zamkniętym tatą, w skrawkach materiałów, z których powstał wilczek, odkrywa tzw. „mapy pamięci” zmarłej. Dzięki odzyskanej sile do wspomnień obaj odzyskują też radość.
Do kupienia tutaj – Czary mamy
Brak komentarzy