Pamiętacie, jak pisałam Wam o moich spopsobach na niejadka? Do napisania tamtego wpisu zainspirowała mnie akcja Beko „Jedz jak mistrz”. Pokazywała ona, że świetnym sposobem na uświadomienie dzieciom, że zdrowe jedzenie jest fajne, jest zaangażowanie w tę akcję osób, które są dla dzieci bohaterami. Beko zaangażowało do tej współpracy piłkarzy FC Barcelona.
Więcej na temat akcji możecie przeczytać na stronie akcji „Jedz jak mistrz”. Przy okazji możecie znaleźć tam przepisy na zdrowe, szybkie potrawy i porady na temat zdrowego odżywiania dzieci. Od tego czasu sporo się u nas zmieniło. Do jadłospisu dzieci weszło dużo nowych składników, chętniej sięgają po nowe potrawy, a ja coraz śmielej wprowadzam nowe rzeczy do ich menu.
Jasiek od września idzie do szkoły, ale już teraz dużo frajdy sprawia mi wymyślanie pomysłów na zdrowe drugie śniadania do szkoły. Czasem przygotowuję mu je, aby przekąsił coś po zajęciach na basenie, czasem po prostu bawię się w kuchni, a on chętnie próbuje to, co mu podsuwam. Czasem muszę przemycać niektóre składniki w potrawach (wiem, że nie zjadłby ich, gdyby wiedział, co tam się kryje ;)), ale najważniejsze jest to, że wszystko zjada ze smakiem.
Przygotowałam dla Was 12 pomysłów na zdrowe, drugie śniadania do szkoły do włożenia do śniadaniówki (lunchboxa). Być może Was zainspirują. Z racji tego, że wszystkie propozycje tworzyłam z myślą o jedzeniu w szkole, dziecko nie potrzebuje do ich zjedzenia mieć ze sobą sztućców. Śmiało może jeść rękoma i nie pobrudzić się przy tym zbytnio. 🙂
Miniomlety ze szpinakiem i porem + pomidorki koktajlowe
Składniki:
2 jajka
1/2 szklanki szpinaku
kawałek pora (ok. 3 cm)
25 g mąki pszennej pełnoziarnistej
pomidorki koktajlowe
sól do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Przyrządzamy tak, jak przyrządzamy normalne omlety. Ja czasami oddzielam żółtka od białek i najpierw ubijam białka, a potem dodaję je do masy żółtkowej z warzywamy (dzieki temu omlety s.ą bardziej puszyste). W tym przypadku z żółtkami zblendowałam szpinak i pora (żeby ich faktura nie była wyczuwalna, a dziecko nie wiedziało, co się kryje w środku ;)). Na rozgrzany olej kładziemy po łyżce ciasta. Smażymy na niewielkim ogniu z obu stron do zarumienienia. Nie smażcie zbyt długo (zrobią się suche). Po usmażeniu odkładamy na ręcznik papierowy.
Miniomlety podaję z pomidorkami koktajlowymi
Szybka, chrupiąca sałatka warzywna z waflami ryżowymi i pieczywem chrupkim
Składniki:
brokul
kalafior
rzodkiewki
wafle ryzowe
pieczywo chrupkie (moje ulubione to Dan Cake z sezamem, które w składzie ma tylko mąkę żytnią, sezam i sól)
Przygotowanie:
Super chrupiąca bomba witaminowa. Dokładnie myjemy różyczki kalafiora i brokuła, dzielimy je na mniejsze części. Rzodkiece odcinamy łodyżkę i korzonek, przekrajamy ją na pół. Mieszamy ze sobą wszystkie warzywa. Podajemy z waflami ryżowymi i chrupkim pieczywem.
Jogurtowe placki z jabłkami + winogrona
Składniki:
1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 i 1/4 szklanki jogurtu naturalnego
1 jajko
3 łyżki ksylitolu
1 łyżka stopionego masła
pół łyżeczki mielonego cynamonu
1 jabłko
kilkanascie kulek winogron
olej do smażenia
Przygotowanie:
Mąskę z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski. Dodajemy jogurt, jajko, ksylitol, masło oraz cynamon. Całość mieszamy. Obrane jabłko ścieramy na tarce. Dodajemy do ciasta. Mieszamy. Na rozgrzany na patelni olej wykładamy łyżką małe porcje ciasta. Smażymy z obu stron do zrumienienia. Ja podaję z winogronem.
tortilla z szynką i serem + papryka
Składniki:
2 placki tortilli
ser żółty
szynka (u nas polędwica z indyka)
ketchup
suszona bazylia i oregano
papryka
Przygotowanie:
Jeden placek tortilli smarujemy ketchupem, posypujemy szczyptą suszonej bazylii i oregano. Następnie układamy na nim ser oraz wędlinę. Całość przykrywamy drugim plackiem tortilli. Złożone placki przekrajamy na pół (żeby zmieściły się w opiekaczu) i wkładamy do opiekacza. Gdy ser się ropuści, a tortilla zrumieni, wyciągamy ją z opiekacza i kroimy na równe trójkąty. Podajemy z papryką pokrojoną w paski.
Kotlety jajeczne + fasolka szparagowa
Składniki:
6 jajek ugotowanych na twardo
1 surowe jajko
2 łyżeczki musztardy chrzanowej
fasolka szparagowa
bułka tarta
2 łyżki drobno pokrojnego szczypiorku
2 łyżki drobno pokrojonego koperku
masło klarowane do smażenia
pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
Ugotowane jajka obieramy i przekładamy do rozdrabniacza (np. blendera). Dodajemy musztardę, surowe jajko oraz sól i pieprz. Miksujemy na gładką masę. Zagęszczamy ją 2-3 łyżkami bułki tartej. Szczypiorek i koperek siekamy i dodajemy do masy. Mieszamy. Formujemy nieduże kotlety, obtaczamy je w bułce tartej, a następnie smażymy na maśle (do zrumienienia). Kotleciki podaję z fasolką szparagową.
tosty + oliwki i papryka
Składniki:
pełnoziarniste pieczywo tostowe
awokado
mozarella pokrojona w plastry
pomidor
cebula
sok z limonki
oliwki
Przygotowanie
Rozgniatamy awokado i doprawiamy je solą i sokiem z limonki. Kromkę pieczywa tostowego smarujemy rozgniecionym awokado. Kładziemy na nim plaster mozarelli, pomidor oraz cebulę.Całość przykrywamy drugą kromką pieczywa tostowego i zapiekamy.
tortilla z warzywami + kabanosiki
Składniki:
1 placek tortilli
twarożek do smarowania pieczywa
sałata
ser żółty
szynka
ogórek świeży
Przygotowanie:
Placek tortilli smarujemy twarożkiem. Na twarożku układamy sałatę, ser, szynkę oraz ogórka pokrojonego w paski. Zwijamy tortillę i kroimy ją w grube plastry. Podajemy z kabanosami (u nas najczęściej kabanosy Żarłaki).
placuszki z wędliną, serem i kukurydzą + mini marchewki
Składniki:
4 plasterki wędliny pokrojone w kosztkę (u nas polędwica z indyka)
1/3 szkanki kukurydzy
2 plasterki sera żółtego
120 g szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
1 jajko
4 łyżki szczypiorku
1 ząbek czosnku (opcjonalnie)
pół szklanki wody
olej do smażenia
sól i piperz do smaku
Przygotowanie:
Przesiewamy mąkę do miski. Dodajemy do niej wodę, jajko, sól (ok. pół łyżeczki) i szczyptę pieprzu. Mieszamy do połączenia się wszystkich składników. Szczypior i czosnek drobno siekamy. Do ciasta dodajemy posiekany szczypior, czosnek, szynkę w kostce oraz kukurydzę. Wszystko razem mieszamy. Po jednej łyżce ciasta nakładamy na rozgrzany na patelni olej. Smażymy z obu stron na małym ogniu do zrumienienia się placków. Podajemy z mini marchewkami.
placki z bananów + orzechy i bakalie
Składniki:
2 dojrzałe banany (najlepsze są te najbardziej dojrzałe)
2 jajka
garść płatków owsianych
miks orzechów lub bakalii
olej do smażenia
Przygotowanie:
Banany obieramy i rozgniatamy widelcem lub w ręce. Dodajemy jajka i płatki owsiane. Mieszamy do połaczenia się składników. Na rozgrzaną patelnię nakładamy łyżkę niewielkie porcje ciasta. Smażymy z obu stron po kilka minut do zrumienienia. Podaję z orzechami i bakaliami
placuszki serowe z żurawiną + borówki i jeżyny
Składniki:
250 g twarogu
1 jajko
2 łyżki ksylitolu
50 g mąki pszennej pełnoziarnistej + kiłka łyżek mąki do obtoczenia
borówki
łyżka żurawiny suszonej
tłuszcz do smażenia (np. masło, olej kokosowy)
Przygotowanie:
Twaróg rozgniatamy widelcem. Dodajemy do niego ksylitol i jajko. Mieszamy. Dodajemy mąkę i żurawinę. Znów dokładnie mieszamy. Z ciasta lepimy małe placuszki. Obtaczamy je delikatnie w mące. Smażymy z obu stron na małym ogniu. Do zarumienienia. Ja podaję z borówkami i jeżynami
gofry bez laktozy + mandarynki
Składniki:
1,5 szklanki mąki pszennej (ja robię pół na pół z pełnoziarnistą)
łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 szklanki ksylitolu
2 jajka
szklanka wody
1/4 szklanki oleju rzepakowego
2 szczypty soli
kilka kropli soku z cytryny
Przygotowanie:
Gofry zawsze robię z tego przepisu – idealne gofry. Podałam Wam jednak zmniejszoną ilość składników, ponieważ z przepisu wychodzi naprawdę 16 sporych gofrów. Podaję z mandarynkami.
babeczki serowo-owsiane z jagodami + truskawki
Składniki:
100 g twarogu
1 jajko
30 g jogurtu naturalnego
1 łyżka ksylitolu
50 g płatków owsianych górskich
kilka truskawek
kilka jagód (ja dałam ze słoika)
płatki migdałów
Przygotowanie:
W blenderze blendujemy na gładką masę twaróg, jogurt, jajka i ksylitol. Dodajemy płatki, jagody i całość mieszamy. Masę przekładamy do foremek na babeczki. Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 30 minut. Podaję z truskawkami
Więcej przepisów na ciekawe i zdrowe potrawy znajdziecie na stronie „Jedz jak mistrz„. Baardzo Wam polecam zapoznać się z cała akcją. U nas zadziałała.
5 komentarzy
MałaMi
27 lutego 2019 at 12:27świetne menu, na pewno skorzystam, ja daję jeszcze dzieciakom musy owocowe Kubusia, też są smaczne i zdrowe
Aga
12 lutego 2019 at 21:41Pięknie wyglądają, ale :
Moje dzieci większości tych potraw by nie zjadły ?
Zanim dotarły by do szkoły wszystko byłoby wymieszane, naleśniki pewnie potargane i wogole jeden wielki misz masz
A poza tym większość tych cudów raczej wolałabym zjeść na ciepło
Ale wyglądają pięknie ??
K.K.
12 lutego 2019 at 13:49Na pewno skorzystam, dzięki!
Skąd taka fajna śniadaniówka?
Wiola Wołoszyn
13 lutego 2019 at 13:19Stąd: https://allegro.pl/oferta/mepal-sniadaniowka-lunchbox-graffiti-7561863244?snapshot=MjAxOC0xMi0wM1QxNTozNTozNC40NTlaO2J1eWVyOzYwYjBmZDhhOGM2NmUyZDliOGQyMmM3NDBkMDg4OTIxNTJiMDk5ZTFhOWU3MjU2YTEwNzJhZDE0NzI2ZDdhOGE%3D
Gość
11 lutego 2019 at 23:28Menu brzmi pięknie i szczerze podziwiam. Ja nie mam w sobie takiego zaparcia żeby smażyć placki, kotlety i gofry. Takie rzeczy wymagają sporo czasu więc zostawiam je sobie na weekendy z rodziną.