Menu
książki / książki dla dorosłych

Jak uczyć dzieci strategicznego myślenia?

Kilka miesięcy temu, wspólnie z Michałem Kanarkiewiczem, specjalistą od gry w szachy, przygotowaliśmy dla Was wpis Jak nauczyć dziecko grać w szachy? Niedawno Michał zapytał mnie, czy nie zechciałabym objąć patronatem jego książki, która skupia się głównie na rozwoju dzieci poprzez grę w szachy. Oczywiście, że chciałam.

No i bam. Książka już jest, a ja jestem jej dumnym patronem.

lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy011Michal Kanarkiewicz by .

Przypomnę tylko, że Michał jest ekspertem edukacji szachowej, certyfikowanym instruktorem szachowym, założycielem i właścicielem Szkoły Szachowej Pierwszy Ruch, a także wykładowcą akademickim, trenerem i konsultantem. A od niedawna również autorem pierwszej w Polsce tego typu książki na temat rozwijania dzieci poprzez naukę gry w szachy.

W naszym pierwszym wpisie na temat szachów poruszaliśmy już takie kwestie, jak np.: jak zachęcić dziecko do gry w szachy, w jakim powinno być dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z tą królewską grą i czy to w ogóle ma sens w przypadku małych dzieci. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie we wpisie, o którym wspominałam na początku. Dziś skupmy się na książce.

lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy002Michal Kanarkiewicz by . lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy004Michal Kanarkiewicz by . lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy006Michal Kanarkiewicz by .

Michał w swojej książce podkreśla, jak wiele korzyści płynie z gry w szachy. M.in.:

  • rozwój myślenia analitycznego, logicznego, krytycznego, strategicznego,
  • rozwój umiejętności planowania
  • szacunek do innych
  • przestrzeganie zasad
  • cierpliwość, dyscyplina i koncentracja
  • poprawa pamięci
  • lepsze wyniki w nauce
  • szansa na nowe przyjaźnie
  • rozwój oparty na pasji i motywacji wewnętrznej
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem i porażkami

W książce znajdziecie nie tylko praktyczne porady (które przedstawione zostały w bardzo prosty, obrazowy sposób), poznacie ciekawe koncepcje podejścia do wychowania w ogóle, a także przeczytacie bardzo ciekawy rozdział na temat psychologii sportu w nurcie idei sportu pozytywnego (warto poznać świetną koncepcję „4 miar presji rodziców”) napisany gościnnie przez specjalistę w dziedzinie psychologii gier umysłowych – Leszka Badurowicza.

lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy013Michal Kanarkiewicz by . lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy012Michal Kanarkiewicz by .

Ja niestety nie umiem grać w szachy. Nikt mnie nie nauczył. Ale za to mój Jasiek w przedszkolu raz w tygodniu ma zajęcia szachowe. I przyznam, że naprawdę świetnie mu idzie. Do wykonania zdjęć ustawił wszystkie figury i pionki na planszy, a potem zaczął mi tłumaczyć co z czym, czym są roszady i inne działania, o których nie miałam pojęcia.

Książkę możecie zamówić tutaj: Lekcja strategii. Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy?

Do 18 lutego na stronie Michała działa walentynkowy kod rabatowy LOVE z darmową wysyłką.

Za tydzień u mnie na Facebooku pojawi się szybkie rozdanie, w którym będziecie mogli wygrać 3 książki Michała.

Koniecznie obserwujcie też fanpage Michała – Michał Kanarkiewicz – Nauczyciel Szachów. Pięknie nam się chłopak rozwija. 🙂

lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy007Michal Kanarkiewicz by . lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy009Michal Kanarkiewicz by . lekcja strategii. jak rozwijac dzieci poprzez nauke gry w szachy010Michal Kanarkiewicz by .

 

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

2 komentarze

Napisz odpowiedź