Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce starszaka #13

To już ostatnie zestawienie nowości książkowych w tym roku. Tym razem trochę nowości dla starszaków, a więc dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym i nastolatków.

Bawcie się dobrze i trzymajcie za portfele. Jest w czym wybierać.

Jedno oko na Maroko

Takiej książki bardzo brakowało na rynku. Cudowne, proste reportaże o ludziach, którzy moga wydawać się dzieciom nieco inni, wychodzący poza utarte schematy.

„Pierwsza reporterska książka dla dzieci” w nowym, efektownym opracowaniu graficznym. Zbiór ujmujących prostotą, wzruszających i dających do myślenia rozmów z osobami, które wyróżniają się z tłumu.

Dlaczego ten pan tak wygląda? Dlaczego ta pani tak chodzi? – pytają często dzieci na widok kogoś o nietypowym wyglądzie albo zachowaniu. Ale rzadko mają okazję usłyszeć, jak odpowiedziałaby sama ta osoba. Wśród bohaterów tej książki są niewidomy, identyczni bliźniacy, niskorosła kobieta, ksiądz, bezdomny, transpłciowa kobieta, kulturysta, albinos czy mężczyzna bez nóg.

Autor zadaje im proste pytania – takie, jakie mogłoby zadać dziecko. A oni opowiadają o sobie w szczery i przystępny sposób. Efektem jest zbiór ciekawych, wzruszających rozmów, które ukazują wielką różnorodność ludzkich doświadczeń, odczuć i dróg życiowych. Książka ucząca wrażliwości, empatii, zrozumienia dla różnorodności i otwartości na ludzką odmienność.

Do kupienia tutaj – Jedno oko na Maroko

OWWA!

Kolejna część serii „Świat dla dociekliwych”. Tym razem o Ukrainie.

Dziewiąty tom serii „Świat dla Dociekliwych” zabierze was w fascynującą podróż po Ukrainie. Wolnej, niepodległej i pełnej – takiej, jaką mamy nadzieję odwiedzać już wkrótce, gdy tylko zakończy się wojna.

Ukraina jest największym z naszych sąsiadów, a Ukraińcy i Ukrainki to nasi koledzy i koleżanki. Język ukraiński słyszymy wszędzie: w sklepie, szkole, na placu zabaw. I sporo rozumiemy – w końcu mamy aż siedemdziesiąt procent wspólnego słownictwa. Ale czy rzeczywiście znamy ten kraj?

Słynne stepy i góra w kształcie niedźwiedzia. Kozacy i wyszywane koszule. Najgłębsza na świecie stacja metra i obserwatorium astronomiczne w sercu Karpat. I to wszystko właśnie w Ukrainie? Owwa! O ja cię!

W tej książce sprawdzicie, jak pachną Góry Krymskie, dlaczego Morze Czarne jest czarne i ile ważył najcięższy samolot świata. Podpatrzycie ukraińskich kolędników w akcji i przekonacie się, ile wspólnego ma wertep z dziurami w asfalcie. Zajrzycie do odeskich katakumb i stawicie czoła niawkom i Wijowi. Ale też dowiecie się, dlaczego rosyjskie władze nie nazywają wojny, którą wywołały, wojną, i dlaczego Ukraińcy muszą dziś walczyć o swój kraj.

Seria Świat dla Dociekliwych prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

Do kupienia tutaj – OWWA!

Gucio, Łobuz i afera z kotami

To jedna z tych książek, od których dzieci nie uciekają i chcą je czytać.

W pewnej szacownej kamienicy życie toczy się spokojnie. A właściwie: życie toczyło się spokojnie do dnia, w którym rodzice Gucia i Niny zgodzili się na pieska. Po tygodniu od przybycia Łobuza bo takie imię otrzymał kundelek w kamienicy zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Najpierw zniknął kot Gerwazy. Po nim kot Wirus, a dwa dni później kot Dzikus. Na właścicieli kotów padł blady strach. Gucio, Nina i ich sąsiad Franek postanawiają przeprowadzić śledztwo. Czy to Łobuz jest sprawcą zamieszania, czy może któryś z mieszkańców?Czy uda się odnaleźć koty? Sprawdźcie sami! 

Do kupienia tutaj – Gucio, Łobuz i afera z kotami

Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Czy można napisać książkę o Bolesławie Chrobrym, która nie wiałaby nudą? No pewnie, że można. Zwłaszcza, gdy robi to historyczka z zamiłowaniem do swojej pracy.

Cześć, jestem Ela. Mam dwanaście lat i uwielbiam dbać o wygląd i spędzać czas z przyjaciółkami. Niestety ostatnio nie dogadujemy się tak dobrze, jak kiedyś. Hela i Mela uważają, że marzenia o księciu z bajki są bez sensu, a chłopcy z naszej klasy też są całkiem w porządku. Zupełnie się z nimi nie zgadzam i nie zamierzam rezygnować z marzeń Grupka nastolatków przenosi się w czasy Bolesława Chrobrego, aby sprawdzić, jak zdobył koronę. Zadanie okazuje się jednak bardzo skomplikowane Szukając rozwiązania, uczniowie dowiedzą się przy okazji, dlaczego lepiej nie myć się zbyt często, do czego przydaje się martwy święty albo jak zaimponować cesarzowi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato ilustrowana seria „Ale historia” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W dziesiątej części przeczytacie między innymi o tym, jak wyglądały średniowieczne pralki, co to jest erem i jak sny papieża mogą zmieniać historię.

Do kupienia tutaj – Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

166 ciekawostek o mózgu

A to jest taki hit, że nawet mnie wciągnęła.

Czy wiesz, ile się mieści w głowie? Gdyby mózg był twardym dyskiem, mógłby przechowywać 3 miliony pełnometrażowych filmów albo 600 milionów utworów muzycznych.

Czy można schudnąć od intensywnego myślenia?

Dlaczego zeznania świadków różnią się, choć żaden z nich nie kłamie?

Jakim cudem pamiętamy rzeczy, które nigdy się nie zdarzyły?

W tej książce znajdziesz 166 ciekawostek o zawartości swojej czaszki: zaskakujących, niewiarygodnych, fascynujących, zabawnych i przerażających. Możesz ją czytać od początku do końca lub na odwrót, na wyrywki lub w inny dowolny sposób.

Dla czytelników w każdym wieku, którzy są ciekawi, jakie tajemnice kryje ich mózg. Jedno jest pewne: po lekturze nie będzie już taki sam jak przedtem!

Do kupienia tutaj – 166 ciekawostek o mózgu

Porwanie w Kalifornijskiej Komecie

To jedna z tych książek, które przekonują do czytania nawet nieprzekonanych.

Chicago do San Francisco. Ale kiedy w czasie podróży dochodzi do porwania, Hal ma przed sobą kolejną zagadkę.

Czy uda mu się rozwikłać tę skomplikowaną sprawę, zanim pociąg dojedzie do stacji końcowej?

W nowej części serii Przygoda w Pociągu M. G. Leonard i Sam Sedgman zabierają czytelnika w pełną adrenaliny i zwrotów akcji podróż przez Stany Zjednoczone.

Do kupienia tutaj – Porwanie w Kalifornijskiej Komecie

321 fascynujących faktów historycznych

Do kupienia tutaj – 321 fascynujących faktów historycznych

Iskry w mojej głowie

Bardzo ważny tytuł. Powinna być w każdej młodzieżowej biblioteczce. A co najmniej obowiązywać jako lektura.

Addie ma czasem ochotę schować się przed całym światem. Ale żeby coś zmienić, musi się z nim zmierzyć – chociaż jest tylko autystyczną jedenastolatką. Poruszająca opowieść o odmienności, która bywa przeszkodą, ale może też dać niezwykłą moc.
Addie odbiera rzeczywistość mocniej niż inni. Poza tym fascynują ją rekiny, uwielbia pisać i poznawać nowe słowa, a gdy coś ją zaciekawi, czyta wszystko, co może na ten temat znaleźć. Kiedy dowiaduje się, że w jej małym szkockim miasteczku odbywały się kiedyś okrutne procesy czarownic, nie potrafi o nich zapomnieć.
Jak przekonać mieszkańców, że skazane w nich kobiety zasługują na współczucie i pamięć? A przede wszystkim – jak sprawić, żeby posłuchali, co ma do powiedzenia dziwna, uparta dziewczynka?
Wielokrotnie nagradzana pisarka Elle McNicoll czerpie z własnych doświadczeń, by opowiedzieć historię wyjątkowej dziewczynki, która ma odwagę upomnieć się o ofiary uprzedzeń – i o akceptację własnej odmienności.

Do kupienia tutaj – Iskry w mojej głowie

Zapach, czyli dlaczego wszystko pachnie

Przepięknie przekazana wiedza na temat zapachów. I smrodków też.

Po co nam zmysł węchu? Czym jest pamięć zapachowa? Dlaczego rośliny pachną? To tylko kilka pytań, na które odpowiada ta książka. Przeczytamy w niej również o niezwykłych nosach w świecie zwierząt, o zapachu lasu, morza, miasta czy wsi, a także najróżniejszych zapachach w kuchni: od zapachu przypraw, przez zapach kawy i herbaty, po zapachy ciekawych potraw i produktów.
Poza tym będzie też o feromonach i perfumach, zapachu czystości i starych książek, o aromaterapii i zapachu pieniędzy, a nawet o zapachu bąków i śmierci… 

Do kupienia tutaj – Zapach, czyli dlaczego wszystko pachnie

Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie

Cudo. Prawdziwa perełka dla fanów kosmosu. I nie tylko.

Ziemia jest maleńkim punkcikiem krążącym wokół Słońca, ogromnej gwiazdy znajdującej się w centrum naszego układu planetarnego. Grawitacja Słońca przyciąga siedem siostrzanych planet Ziemi. Każda z nich jest inna: Wenus to gorąca pustynia, Marsa pokrywa rdzawoczerwony pył, wokół Jowisza kłębią się chmury, niezwykłe pierścienie otaczają Saturna, Uran jest ogromną kulą lodową, podobnie jak niebieskozielony gigantyczny Neptun. Pozwólcie się zabrać w fascynującą podróż po cudownych i nieznanych za… 

Do kupienia tutaj – Wokół słońca

Przyroda jest wszędzie

Genialnie przedstawiona wiedza, którą można znaleźć w podręcznikach szkolnych. Tylko tak jakoś ciekawiej…

Bohaterowie książki Jest chemia! wrócili! Przeżyj z nimi kolejną naukowo-detektywistyczną przygodę! Życie na naszej planecie jest wszędzie. W morzach, w lasach, na pustyniach, w twoim domu A nawet w tobie! Tak, tak – nasze ciała dają schronienie całej masie interesujących organizmów. Przeczytaj więc komiksy o genialnych uczonych, którzy tropili różne przejawy życia, przeprowadź niezwykłe eksperymenty, a przede wszystkim dołącz do wielkiego naukowego detektywa Sherlocka Holma i zbadaj razem z nim siedem żywych królestw. 

Do kupienia tutaj – Przyroda jest wszędzie

Atlas syren

Która z nas nie była fanką syren w dzieństwie. A wucue skąd pochodzą syreny i jak wiele różnych syren można znaleźć na świecie?

Nie wszystkie syreny to dziewczęta z rozwianymi włosami i rybim ogonem. Niektóre są w połowie fokami, delfinami, a nawet ośmiornicami. Część z nich ma też błonę między palcami albo czerwone oczy.

Niekiedy wywołują sztormy, zatapiają statki i porywają żeglarzy, ale równie często ratują rozbitków, ostrzegają przed złą pogodą i spełniają życzenia. A czasem wychodzą na ląd, przyjmują ludzką postać i poślubiają śmiertelników. Zawsze jednak tęsknią za morzem… i w końcu do niego wracają.

Otwórz tę książkę i odkryj czarodziejskie istoty ukrywające się wśród fal: syreny oraz panny wodne… a także brodatych, zielonowłosych syrenów!

Do kupienia tutaj – Atlas syren

Ale odlot!

A to ukochana książka mojego siedmiolatka. Ale tak samo jak siedmiolatek, będzie nią również zafascynowany siedemdziesięciolatek, który kocha lotnictwo.

Takiej historii lotnictwa jeszcze nie było!
Wszystko, co lata – od pierwszych balonów i lotni aż po odrzutowce, drony i samolot z napędem słonecznym – w jednym efektownym komiksowym albumie o podboju przestworzy.

Spotkacie tu całą galerię uczonych, wynalazców i konstruktorów: tych z odległej przeszłości, jak Leonardo da Vinci czy bracia Montgolfier, tych bliższych naszym czasom, jak bracia Wright czy Otto Lilienthal, i tych całkiem współczesnych, którzy wciąż mają nowe, niesamowite pomysły.
Przyjrzycie się, jak powstawały kolejne błyskotliwe wynalazki i kultowe maszyny i dowiecie się, jakie były przełomowe momenty w rozwoju lotnictwa.

Poznacie też odważnych lotników i lotniczki, szalonych powietrznych cyrkowców i pilotów doświadczalnych. Zobaczycie, jak działa silnik odrzutowy, jak pracuje obsługa lotniskowca i jak podróżowało się sterowcem. Obejrzycie z bliska kokpit myśliwca i ładownię Jumbo Jeta, przekonacie się też, czy można zbudować samolot w… garażu.

Ale to nie wszystko! W przystępnej i zabawnej formie poznacie odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak to się dzieje, że samolot nie spada? Jak działa radar albo spadochron? Czy lepsze są skrzydła czy wirnik? Czy da się latać bez napędu? Ważne pojęcia takie jak przeciążenie czy bariera dźwięku nie będą miały przed wami tajemnic.

Fascynujące dzieje lotnictwa to historia niezliczonych wzlotów i upadków, która dowodzi, że nawet najbardziej szalone marzenie może stać się rzeczywistością. Pora zapiąć pasy, startujemy!

Do kupienia tutaj – Ale odlot!

Wilki. Historie prawdziwe

Niezwykle wciągająca historia wilków w formie komiksu stworzona przez Mizielińskich. A to już mówi samo za siebie. Uwielbiam!

Wyją do księżyca, zjadają bohaterów bajek, szczerzą kły? Nie taki wilk straszny! Przyrodniczy komiks dokumentalny o wilkach i ludziach.

Wilki mają złą prasę. Wiadomo: Czerwony Kapturek, sensacyjne opowieści, które można usłyszeć w telewizji, „nie patrz wilkiem”, „nie wywołuj wilka z lasu”… I zgadnijcie co? To wszystko nieprawda. Wilki to wspaniałe, fascynujące zwierzęta. Wystarczy je lepiej poznać.

I tym właśnie zajmowali się Mizielińscy przez ostatnie lata. Ich przewodnikiem był Michał Figura, członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które bada wilki, rysie i niedźwiedzie, działa na rzecz ochrony tych zwierząt oraz edukuje społeczeństwo na ich temat.

Najnowsza książka Mizielińskich to komiksowy zapis wszystkiego, czego się dowiedzieli. Michał opowie wam w niej, jaka jest struktura wilczych grup, jak duże są wilcze terytoria i po co wilki odbywają dalekie wędrówki. Skomentuje częste mity na temat tych zwierząt i wyjaśni wam, w jaki sposób badacze zbierają informacje: jak tropią wilki i jak je liczą, co potrafią wywnioskować z badania wilczych kup i resztek wilczych posiłków, jak działa fotopułapka, a jak obroża z nadajnikiem GPS – i jak tę ostatnią wilkowi założyć.

Poznacie również prawdziwe losy konkretnych wilków. Między innymi Luny – szczeniaka, zabranego z górskiego szlaku przez turystów, którzy myśleli, że to pies; Junga uwolnionego z wnyków; Miko i Kampinosa, którzy zostali wyleczeni po potrąceniu przez samochód i wypuszczeni z powrotem do lasu… i wielu innych.

Ludzie zajęli całą Ziemię i nieodwracalnie ją zmienili. W tak ukształtowanym świecie dzikie zwierzęta nie przetrwają bez naszej pomocy. Ale pomagać trzeba mądrze – kierując się nie emocjami, lecz wiedzą. I o tym, w najszerszej perspektywie, jest ta książka.

Do kupienia tutaj – Wilki

Zagadka nawiedzonej kamienicy

Nie wiecie, co kupić na prezent dla młodszego nastolatka? Seria Detektywi z Tajemniczej 5 może być strzałem w dzieciątkę.

Drugi tom nowej serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5!Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód (na przykład zaglądali do grobu wampira). Teraz będą jednak badać wyłącznie zjawiska nadprzyrodzone. Ten pomysł podsuwa im Lidka, która uczy się w klasie dziennikarskiej i ma za zadanie napisać serię artykułów z miejsc, w których straszy.Po niezwykłych zdarzeniach w ruinach zamczyska Ogrodzieniec kolejny dzień wakacji zapowiada się… dość nudno. Bo czego można oczekiwać po odwiedzinach z zupą u chorej cioci? Ale zaraz po przestąpieniu progu starej warszawskiej kamienicy Anka, Piotrek i Jaga dowiadują się, że jest tu duch? i że pisze po ścianach czymś czerwonym – bardzo podobnym do krwi!”Detektywi z Tajemniczej 5″ oraz „Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych. Znakiem rozpoznawczym obu serii o śledztwach Anki i Piotrka są: przygodowa fabuła, elementy wiedzy o historii i historii sztuki, a także interaktywna forma, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Do kupienia tutaj – Zagadka nawiedzonej kamienicy

About Author

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

No Comments

    Leave a Reply