Menu
książki / książki dla dzieci

Kultowa usypianka dla dzieci wreszcie dostępna w Polsce!

Każdy, kto ogląda amerykańskie produkcje filmowe i serialowe, na pewno nie raz natknął się na książkę „Goodnight Moon”. Ja trafiłam na nią wiele razy. Ostatnio podczas oglądania serialu „This is Us” (jeżeli jeszcze nie znacie, to bardzo polecam – najbardziej rodzinny i ciepły serial, jaki kiedykolwiek powstał) moją uwagę znów przykuł „Goodnight Moon” (babcia Deji czytała jej tę ksiązke do snu). Pomyślałam wtedy o tym, jaka szkoda, że ta kultowa pozycja nie została przetłumaczona na język polski. Nie minął miesiąc, a tu proszę – na naszym rynku pojawia się „Dobranoc Księżycu” – literacki przekład książki Elizy Piotrowskiej. Eliza Piotrowska to bardzo znana pisarka i poetka książek dla dzieci (i nie tylko) oraz  laureatka bardzo wielu nagród literackich.

Według Wikipedii „Goodnight Moon” obecnie sprzedaje się w ok 800 tysięcy egzemplarzy rocznie. A w 2012 r.  znalazł się na czwartym miejscu wśród „Top 100 Picture Books” w ankiecie opublikowanej przez School Library Journal. Dobranoc Ksiezycu001ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu003ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu004ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu005ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu006ksiazka by .

„Goodnight Moon” to poetycka zasypianka, którą ponad 70 lat temu napisała dla dzieci Margaret Wise Brown, a ilustracje do niej wykonał Clement Hurd. Książka w ciepły i delikatny sposób wprowadza dziecko w stan wyciszenia, przygotowania się do snu. Przedstawia wieczorny rytuał żegnania się przed spaniem ze wszystkimi przedmiotami, które otaczają dziecko.

Kiedy w kominku tli sie ogień, a na nocnym niebie pojawia się księżyc, mały królik układa się do snu. Ale zanim zaśnie, mówi „dobranoc” wszystkim przedmiotom, z którymi miał styczność danego dnia. I tym wewnątrz, i na zewnątrz.

Dobranoc Ksiezycu001ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu002ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu003ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu004ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu005ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu006ksiazka_1 by .

Gdy wieczór zapada,

to wszystko w pokoju

ma nastrój wieczorny

i w takim nastroju

są:

stolik, balonik,

telefon i zegar,

i krówka, co lata, choć mogłaby biegać…

Kolory są proste i żywe, co nie znaczy, że zupełnie minimalistyczne. Na ilustracjach ukryto szczegóły interesujące małych obserwatorów. Ale nie na tyle, żeby ich rozbudzić. Zadbano również o odpowiedni rozmiar książki dostosowany do percepcji malucha (co 70 lat temu było raczej czymś niespotykanym).

„Dobranoc księżycu” nie dość, że ukołysze dziecko do snu, to również pomaga maluchowi poznawać i nazywać otaczające go przedmioty. Jeżeli dziecko zna nazwy ich wszystkich, to nic nie szkodzi. Książka została tak skonstuowana, aby wyciszyć nie tylko najmłodsze maluchy, ale również i starszaków.

Dobranoc Ksiezycu008ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu009ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu010ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu012ksiazka by .

„Goodnight Moon”, mimo że ma już ponad 70 lat, do dziś nie stracił swojego pogodnego, wyciszającego klimatu.

O jego ponadczasowym działaniu niech świadczy ziewanie Witka. 😉

„Dobranoc księżycu” jest już w sprzedaży. Możecie je dostać tutaj – Dobranoc Księżycu

Książka jest częścią akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – kupując ją nie tylko dbamy o rozwój własnego dziecka, ale wpieramy kampanię Fundacji (pod hasłem: Czytaj dziecku 20 min dziennie. Codziennie).

output_LbEbRw by .

Spróbujcie spojrzeć na niego i nie ziewnąć. 😉

output_d6FeI9 by .

A teraz to już na pewno Wam się nie uda.

 

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

8 komentarzy

 • Ania
  29 października 2018 at 17:13

  Cześć, zauważyłam właśnie, że od jakiegoś miesiąca nie widzę na Bloglovin Twoich postów. To jakiś błąd czy świadoma zmiana ustawień z Twojej strony?

  Odpowiedz
  • Wiola Wołoszyn
   6 listopada 2018 at 15:52

   Cześć Aniu,
   nie mam pojęcia, jak działa blogolovin, bo ja nigdy nie zgłaszałam swojego bloga, żeby po9jawiał się u nich. Może po prostu mnie wyrzucili. 🙂 Nie wiem. Zachęcam jednak do zapisania się do newslettera lub pobrania aplikacji matka wariatka.

   Odpowiedz
   • Ania
    13 listopada 2018 at 16:32

    Dzięki! Widzę, że Twoje posty znów są widoczne, ale na wszelki wypadek zacznę Cię śledzić również w jakiś inny sposób 🙂

    Odpowiedz
 • Marysia
  29 października 2018 at 10:28

  Bardzo ładne wydanie 🙂

  Odpowiedz
 • Magda
  25 października 2018 at 21:42

  Skąd jest lampka?

  Odpowiedz
 • Marta
  25 października 2018 at 21:21

  Książkę musimy mieć obowiązkowo!! ? A skąd ta lampka nocna?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź