Kultowa usypianka dla dzieci wreszcie dostępna w Polsce!

Dobranoc Ksiezycu002ksiazka by .

Każdy, kto ogląda amerykańskie produkcje filmowe i serialowe, na pewno nie raz natknął się na książkę „Goodnight Moon”. Ja trafiłam na nią wiele razy. Ostatnio podczas oglądania serialu „This is Us” (jeżeli jeszcze nie znacie, to bardzo polecam – najbardziej rodzinny i ciepły serial, jaki kiedykolwiek powstał) moją uwagę znów przykuł „Goodnight Moon” (babcia Deji czytała jej tę ksiązke do snu). Pomyślałam wtedy o tym, jaka szkoda, że ta kultowa pozycja nie została przetłumaczona na język polski. Nie minął miesiąc, a tu proszę – na naszym rynku pojawia się „Dobranoc Księżycu” – literacki przekład książki Elizy Piotrowskiej. Eliza Piotrowska to bardzo znana pisarka i poetka książek dla dzieci (i nie tylko) oraz  laureatka bardzo wielu nagród literackich.

Według Wikipedii „Goodnight Moon” obecnie sprzedaje się w ok 800 tysięcy egzemplarzy rocznie. A w 2012 r.  znalazł się na czwartym miejscu wśród „Top 100 Picture Books” w ankiecie opublikowanej przez School Library Journal. Dobranoc Ksiezycu001ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu003ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu004ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu005ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu006ksiazka by .

„Goodnight Moon” to poetycka zasypianka, którą ponad 70 lat temu napisała dla dzieci Margaret Wise Brown, a ilustracje do niej wykonał Clement Hurd. Książka w ciepły i delikatny sposób wprowadza dziecko w stan wyciszenia, przygotowania się do snu. Przedstawia wieczorny rytuał żegnania się przed spaniem ze wszystkimi przedmiotami, które otaczają dziecko.

Kiedy w kominku tli sie ogień, a na nocnym niebie pojawia się księżyc, mały królik układa się do snu. Ale zanim zaśnie, mówi „dobranoc” wszystkim przedmiotom, z którymi miał styczność danego dnia. I tym wewnątrz, i na zewnątrz.

Dobranoc Ksiezycu001ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu002ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu003ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu004ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu005ksiazka_1 by . Dobranoc Ksiezycu006ksiazka_1 by .

Gdy wieczór zapada,

to wszystko w pokoju

ma nastrój wieczorny

i w takim nastroju

są:

stolik, balonik,

telefon i zegar,

i krówka, co lata, choć mogłaby biegać…

Kolory są proste i żywe, co nie znaczy, że zupełnie minimalistyczne. Na ilustracjach ukryto szczegóły interesujące małych obserwatorów. Ale nie na tyle, żeby ich rozbudzić. Zadbano również o odpowiedni rozmiar książki dostosowany do percepcji malucha (co 70 lat temu było raczej czymś niespotykanym).

„Dobranoc księżycu” nie dość, że ukołysze dziecko do snu, to również pomaga maluchowi poznawać i nazywać otaczające go przedmioty. Jeżeli dziecko zna nazwy ich wszystkich, to nic nie szkodzi. Książka została tak skonstuowana, aby wyciszyć nie tylko najmłodsze maluchy, ale również i starszaków.

Dobranoc Ksiezycu008ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu009ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu010ksiazka by . Dobranoc Ksiezycu012ksiazka by .

„Goodnight Moon”, mimo że ma już ponad 70 lat, do dziś nie stracił swojego pogodnego, wyciszającego klimatu.

O jego ponadczasowym działaniu niech świadczy ziewanie Witka. 😉

„Dobranoc księżycu” jest już w sprzedaży. Możecie je dostać tutaj – Dobranoc Księżycu

Książka jest częścią akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – kupując ją nie tylko dbamy o rozwój własnego dziecka, ale wpieramy kampanię Fundacji (pod hasłem: Czytaj dziecku 20 min dziennie. Codziennie).

output_LbEbRw by .
Spróbujcie spojrzeć na niego i nie ziewnąć. 😉
output_d6FeI9 by .
A teraz to już na pewno Wam się nie uda.

 

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *