Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to jedno z tych miejsc, do których idziesz, bo ktoś tam Ci polecił, a wychodzisz zachwycony i masz ochotę wrócić po więcej.
Jedno z lepszych
Centrów nauki widzieliśmy już wiele. Pisałam Wam o Koperniku, Experymencie, Nemo czy Humanitarium. Warszawski Kopernik, jako największe centrum nauki w Polsce, wiedzie prym w ilości atrakcji dla zwiedzających. Gdyński Experyment to taki mniejszy Kopernik, do którego ciągną rzesze ciekawskich, amsterdamskie Nemo nie zrobiło na nas większego wrażenia, a wrocławskie Humanitarium właściwie mogłoby nie istnieć (przeczytajcie wpis, dlaczego nie warto go odwiedzać).
Misją Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (jak każdego innego centrum nauki) jest jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnych poszukiwań. Instytucja poprzez zabawę i eksperyment (odejście od formuły: „patrz, ale nie dotykaj” na rzecz: „dotknij, sprawdź”) umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze.
CN Młyn Wiedzy działa od listopada 2013 roku. Powstał w budynku dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego. Składa się z 7 kondygnacji (o łącznej powierzchni ponad 5,1 tys. m2). Na parterze znajduje się część recepcja, kasy, punkt informacyjny, szatnie oraz sklep. Na piętrach rozmieszczone są wystawy. Na każdym piętrze inny temat.
Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa zatytułowana „O obrotach”. 1,5-roczny Witek był nią zachwycony. Jak można się domyślić, skupia się ona na ruchu obrotowym i jego zastosowaniach, a także pokazuje zjawiska związane z tym ruchem. Na tym jednym piętrze znajdziecie aż 26 stanowisk interaktywnych. Motywem przewodnim wystawy na drugim piętrze jest rzeka i jej otoczenie. To właśnie tam dzieciaki mogą zobaczyć (a właściwie doświadczyć – operując plastikowymi kulkami) jak działają prądy rzeczne. Polecam mieć ze sobą bluzki na przebranie dla maluchów, ponieważ mogą się trochę pomoczyć. Na tej wystawie padł mi aparat i dalej robiłam już zdjęcia wyłącznie telefonem. Zauważycie więc pewnie spadek jakości fotografii. Kolejne wystawy to laboratorium wyobraźni, przeBUDOWA, przeŻYCIE (genialne miejsce dla maluchów), idee, to takie proste oraz wystawa czasowa. My akurat trafiliśmy na wystawę „Na zdrowie”. Możecie ją zobaczyć na ostatnich zdjęciach. Poza eksponatami związanymi z ciałem człowieka, na tej wystawie znajdował się również greenbox, dzięki któremu mogliśmy zrobić sobie zdjęcie niczym z filmu akcji. 😉
Młyn Wiedzy – informacje praktyczne
Centrum jest czynne:
od wtorku do piątku w godz. 9:00-12:00 (I tura) i 12:00-15:00 (II tura)
w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00
My byliśmy w sobotę po godz. 14:00 i było niewielu zwiedzających. Co możecie zobaczyć na zdjęciach.
Ceny biletów:
- dzieci poniżej 2 roku życia – wstęp bezpłatny
- bilet ulgowy – 12 zł
- bilet normalny – 17 zł
- bilet rodzinny (maks. 4 osoby) – 37 zł
Więcej na temat Młyna Wiedzy znajdziecie tutaj – centrum nowoczesności
Młyn Wiedzy zrobił na nas ogromne wrażenie. Gdybyśmy mieszkali bliżej, bylibyśmy na pewno częstymi gośćmi tego obiektu. Myślę jednak, że jeszcze kiedyś się zobaczymy.
Jeżeli chcecie wiedzieć, co jeszcze można robić w Toruniu, zerknijcie na wpis Co robić z dziećmi w Toruniu?
Brak komentarzy