Menu
książki / książki dla dzieci

Co w przyszłości będą czytały moje dzieci? #13

Pamiętacie jeszcze serię Co w przyszłości będą czytały moje dzieci? Nie, nie zrezygnowałam z niej. Trochę przystopowałam z kupowaniem książek na zapas. Uzbierała mi się jednak już mała kupka tytułów, którymi chciałabym podzielić się dzisiaj z Wami.

Ale kosmos!

Jak wiecie – książki kupuję przez internet. Nigdy ich wcześniej nie macam, nie zaglądam do środka. Zamawiając kieruję się opisem i okładką. Często zdarzają się wtopy. I tu właśnie macie taką wtopę. Myślałam, że to będzie książka, która zainteresuje mojego małego fana kosmosu. Okazała się jednak być pozycją kompletnie nie dla maluchów (zerknijcie na zdjęcia). Jeśli jednak macie starsze dzieci, zainteresowane kosmosem, ten tytuł może Wam się spodobać.

Do kupienia tutaj – Ale kosmos

ale-kosmos1 by . ale-kosmos2 by . ale-kosmos3 by . ale-kosmos4 by .

Atomowa przygoda Profesora Astrokota

Myślałam, że ta pozycja wyląduje w biblioteczce przedszkolaka. „Astrokot odkrywa kosmos” uwielbiany był przez moje dziecko, gdy miał dwa czy trzy lata. Niestety, „Atomowa przygoda” zdecydowanie jest dla nieco starszych dzieci. Zabiera nas bowiem do świata fizyki. Mamy tu więc optykę, magnetyzm, fizykę jądrową, kwantową i inne cuda. Ilustracje i cała strona edytorska na najwyższym poziomie, ale niestety to książka nie dla przedszkolaka.

Do kupienia tutaj – Atomowa przygoda Profesora Astrokota

atomowa-przygoda-profesora-astrokota1 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota2 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota3 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota4 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota5 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota6 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota7 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota8 by . atomowa-przygoda-profesora-astrokota9 by .

Czary na Białym

Przyznam, że jeszcze jej nie czytałam, ale jak wrzucę Wam opis wydawniczy, to na pewno sami też chętnie po nią sięgnięcie.

Fuj Zuzka z obrzydzeniem wrzuca do zlewu kożuch z mleka. To żadne wydarzenie, raczej migawka z życia. Co innego, gdyby wiedziała, że podróż Kożucha przez kanalizacyjną dżunglę wcale nie wieszczy końca, ale jest początkiem przygody bezkresnej jak Morze Białe okalające niewielką wyspę. Ile tajemnic może zmieścić się w zakamarkach jednej rozwałkowanej kropki, gdzieś na końcu białego świata?
Razem z Kożuchem i jego osobliwymi przyjaciółmi wkraczamy do miejsca, o którym Zuzka nigdy się nie dowie. Poznajemy świat, którego mieszkańcy fruwają na dmuchawcowych parasolkach, wspólnie odkrywają podziemny las, czasem się boją i smucą, a przede wszystkim poznają smak przyjaźni. I Bzika. I wielkiego kolorowego Ptaka, rzecz jasna. Książka Magdaleny Mrozińskiej i Marii Dek to ciepła i poetycka opowieść o przyjaźni, inności, zabawie i marzeniach. Niezwykła wyobraźnia, talent pisarski i świetna kreska tworzą niezapomniany literacko-plastyczny świat, w którym dzieją się niesamowite historie.

Do kupienia tutaj – Czary na Białym

czary-na-bialym1 by . czary-na-bialym2 by . czary-na-bialym3 by . czary-na-bialym4 by . czary-na-bialym5 by .

Dwie siostry i wiedźma

Genialna rzecz. Niedawno pisałam o nominacjach do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. To jedna z nich. Opowiada o dwóch siostrach, które poznają w lesie wiedźmę. Nie jest to jednak wiedźma, które znamy z baśni. To dosyć specyficzna kobieta, która mieszka w lesie, ubiera się na czarno i ma na imię Jaga. Dziewczynki zaprzyjaźniają się z nią. Dzięki niej poznają historię historię słowiańskich wierzeń, która jest przedstawiona w bardzo przystępny dla dziecka sposób.

Do kupienia tutaj – Dwie siostry i wiedźma

dwie-siostry-i-wiedzma1 by . dwie-siostry-i-wiedzma2 by . dwie-siostry-i-wiedzma3 by . dwie-siostry-i-wiedzma4 by .

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Mamy już pierwszą część ilustrowanego Pottera. Niedawno pojawiła się kolejna, więc również MUSIAŁAM ją kupić. Ale przyznam, że ilustracje w pierwszej części podobały mi się bardziej. Nie będę Wam pisała o czym jest Potter, bo każdy z Was doskonale to wie. Zerknijcie jednak na ilustracje.

Do kupienia tutaj – Harry Potter i Komnata Tajemnic

harry-potter-i-komnata-tajemnic1 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic2 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic3 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic4 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic5 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic6 by . harry-potter-i-komnata-tajemnic7 by .

Komputery i programowanie. Książka z okienkami

Myślałam, że będzie to tytuł, dzięki któremu zainteresuję mojego przedszkolaka podstawami programowania. No bo okienka i te sprawy. Niestety, w książce znajduje się sporo specjalistycznej wiedzy, która raczej będzie zbyt nudna dla dziecka w tym wieku. Tytuł może zainteresować dzieciaki w wieku szkolnym. Tylko czy one nie są już za stare na okienka?

Do kupienia tutaj – Komputery i programowanie. Książka z okienkami

komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami1 by .

komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami0 by .

komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami1-1 by .

komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami2 by .

komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami3 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami4 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami5 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami6 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami7 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami8 by . komputery-i-programowanie-ksiazka-z-okienkami9 by .

Moja pierwsza mitologia. cz. 1 i 2

Bogowie i herosi rzymscy i greccy, mity i związane z nimi wyrażenia i zwroty przeniesione na grunt naszych czasów. Każde z opowiadań niesie w sobie jakieś ciekawe zwroty lub wyrażenia, a ich znaczenie jest tłumaczone i przytoczone w historyjce dziejącej się współcześnie. Dzięki temu dzieci same załapią wyrażenia związane z mitologią i na pewno dołączą do swojego słownictwa.

Do kupienia tutaj – Moja pierwsza mitologia. cz. 1

Moja pierwsza mitologia. cz. 2

moja-pierwsza-mitologia1 by . moja-pierwsza-mitologia2-1 by . moja-pierwsza-mitologia2 by . moja-pierwsza-mitologia3 by . moja-pierwsza-mitologia4 by . moja-pierwsza-mitologia5 by . moja-pierwsza-mitologia6 by . moja-pierwsza-mitologia7 by . moja-pierwsza-mitologia8 by . moja-pierwsza-mitologia9 by .

moja-pierwsza-mitologia0 by . moja-pierwsza-mitologia1-1 by .

seria NAPISZ KOD. Programowanie dla najmłodszych krok po kroku

Cała seria wprowadzająca dzieciaki w tematykę programowania. Niestety, również dla starszych. Sugerowany wiek – 6-8 lat. Ale naprawdę mi się podoba. Szczególnie pisane prostych gier. Seria składa się z czterech części dla dziecka i jednego przewodnika dla dorosłych. Jeżeli macie dziecko w sugerowanym wieku albo szukacie prezentu dla takiego dziecka, myślę, że ta seria będzie dobrym wyborem. Wszystkie zagadnienia, omówienia, wyjaśnienia i zadania omówione są w przystępny sposób.

Do kupienia tutaj – część pierwsza

część druga

część trzecia

część czwarta

przewodnik dla dorosłych

napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych1 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych3 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych4 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych5 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych6 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych7 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych8 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych9 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych0 by . napisz-kod-programowanie-dla-najmlodszych1-1 by .

Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Książka otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Do zakupu zachęciło mnie właśnie to wyróżnienie. Przyznam, że jeszcze jej nie czytałam, więc podrzucam opis wydawniczy:

Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat…

Ta mądra, zabawna i niezwykle wciągająca opowieść Katarzyny Majgier mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie.

Do kupienia tutaj – Niedokończony eliksir nieśmiertelności

niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci1 by . niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci2 by . niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci3 by . niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci4 by . niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci5 by .

Pax

Książkę kupiłam ze względu na nazwisko ilustratora. Bardzo lubię ilustracje pana Jona Klassena. Okazało się, że tych ilustracji w książce jest kilka. Brawo ja. Książka zbiera jednak bardzo pozytywne opinie. Być może więc z czasem polubią ją też moje dzieci.

Według opisu:

„Pax” to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.
Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (z wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?
Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.
„Pax to książka, która jest jak lis Pax: na wpół dzika i absolutnie piękna”.
New York Times
„Zaskakująca opowieść, która powinna być obowiązkową wspólną lekturą dzieci i dorosłych”.
School Library Journal
„Porażająco szczery, piękny, a chwilami łamiący serce – PAX to po prostu arcydzieło”.
Katherine Applegate, autorka książki Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Do kupienia tutaj – Pax

pax1 by . pax2 by . pax3 by .

About Author

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

  • Maguda
    24 listopada 2016 at 18:19

    Ha, seria postów dla mnie 😉 Ja bowiem zbieram książki dla dzieci, których jeszcze nie mam. Nic na to nie poradzę, że lubię książki dla dzieci, a niektóre z biegiem czasu są trudno dostępne. Twoje mi się podobają, zbiegają się z tym, co mniej więcej mi się podoba. Np. Astrokota o kosmosie już mam, o fizyce dopiero kupię. Podoba mi się ta książeczka o dwóch siostrach. I o kodowaniu, ale waham się, bo czy to jest taka książka, która się nie zestarzeje? Może raczej lepiej szukać czegoś, co raczej pokaże logikę. I zastanawiam się, czy taka jest np. Hello Ruby? 😉

    Reply

Leave a Reply