Menu
Holandia / Podróże

Muzeum Miffy – Nijntje Museum Utrecht

Dziś zabieram Was do miejsca, które każdy mały fan Miffy odwiedzić powinien.

Miffy jest małą króliczką stworzoną przez Dicka Brunę w 1955 roku. Pan Bruna naszkicował go po raz pierwszy podczas wakacji z synem. Niedługo potem wydał pierwsze książeczki o Miffy – „Miffy” i „Miffy w Zoo”. W tej chwili dostępnych jest ok 30 tytułów o Miffy, które zostały przetłumaczone ma 50 języków. Od 1963 roku wszystkie książeczki są takie same – są kwadratowe, mają twardą oprawę, cztery linijki rymowanego tekstu po lewej stronie i ilustrację po prawej. Również kolorystyka ciągle jest ta sama – czerwony, żółty, zielony, niebieski – występują takie same we wszystkich książkach. Wszystkie obrysy są odręczne, dzięki czemu czuć, że w ilustrację zostało włożone serce, a nie jest to jedynie komputerowy twór. Sam Bruna mówi, że te rozedrgane linie to „linie z uderzeniem serca”. I ja w zupełności się z nim zgadzam. Od niedawna zaczęłam zwracać uwagę na ilustracje. Te, tworzone komputerowo odbierają książce duszę.

 

Jako że pan Dick Bruna jest Holendrem, właśnie w Holandii (a dokładniej w Utrechcie) znajduje się muzeum Miffy (którą Holendrzy nazywają Nijntje – wymawia się to jakoś na kształt „najncie”) – The Dick Bruna House. Muzeum mieści się w centrum Utrechtu – naprzeciwko Centraal Museum.

Jest nieduże. Dwa piętra, na każdym kilka sal. Muzeum spodoba się dzieciakom w wieku od roku do 4 roku życia. Wydaje mi się, że starsze dzieci nie będą już jakoś specjalnie zainteresowane Miffy – tak samo jak książeczki o Miffy raczej nie zainteresują już starszych przedszkolaków. Moim dzieciakom jeszcze się podobało. Starsze dobrze zna Miffy (mamy chyba wszystkie wydane w Polsce pozycje), a młodsze mogło się wylatać w sali zabaw – co było chyba dosyć dziwne dla Holendrów, ponieważ zaskoczeni przyglądali się młodszemu, podczas gdy ich młodsze grzecznie siedziały w wózkach. Nie z moim młodszym takie numery – albo jadący wózek, albo wolność.

Bilety warto zamówić wcześniej przez internet. Są limitowane. Do muzeum w danych godzinach może wejść od 120 do 200 osób.

Maluchy poniżej 2 roku życia wchodzą za darmo.

Bilety dla dzieci od 2 do 12 lat kosztują 7,5 Euro za osobę.

Nastolatkowie i dorośli płacą 2,5 Euro.

Są też bilety rodzinne (dla dwójki dorosłych z maksymalnie trójką dzieci) – 17,5 Euro.

Jeżeli chcecie kupić pamiątki związane z Miffy, nie znajdziecie ich w muzeum Miffy, tylko właśnie w Centraal Museum na przeciwko. Pamiętajcie też, że w poniedziałki muzea są w Holandii zamknięte. Przynajmniej tak było w wakacje. Nie wiem, czy teraz również.

Więcej informacji o Muzeum Miffy (Nijntje Museum) znajdziecie na stronie – Miffy Museum

Muzeum Miffy02 by . Muzeum Miffy05 by . Muzeum Miffy06 by . Muzeum Miffy07 by . Muzeum Miffy08 by . Muzeum Miffy09 by . Muzeum Miffy10 by . Muzeum Miffy11 by . Muzeum Miffy13 by . Muzeum Miffy14 by . Muzeum Miffy15 by . Muzeum Miffy16 by . Muzeum Miffy17 by . Muzeum Miffy18 by . Muzeum Miffy19 by . Muzeum Miffy20 by . Muzeum Miffy21 by . Muzeum Miffy22 by . Muzeum Miffy23 by . Muzeum Miffy24 by . Muzeum Miffy25 by . Muzeum Miffy26 by . Muzeum Miffy27 by . Muzeum Miffy28 by . Muzeum Miffy29 by . Muzeum Miffy30 by . Muzeum Miffy31 by . Muzeum Miffy32 by . Muzeum Miffy33 by . Muzeum Miffy34 by . Muzeum Miffy35 by . Muzeum Miffy36 by . Muzeum Miffy37 by . Muzeum Miffy38 by . Muzeum Miffy39 by . Muzeum Miffy40 by . Muzeum Miffy41 by . Muzeum Miffy42 by .

About Author

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

No Comments

    Leave a Reply