Największe delfinarium w Europie – Dolfinarium Harderwijk

delfinarium oceanarium Harderwijk60 (2) by .

Kto by pomyślał, że największe delfinarium w Europie jest w takiej nudnej Holandii, którą mi odradzaliście jako kierunek naszej wakacyjnej podróży. A tu proszę. W poprzednich wpisach pokazywałam Wam bajkowy Giethoorn i niedokryte Orchideeeen Hoeve. I teraz mogę Wam napisać, że Giethoorn, Orchideeen Hoeve i delfinarium w Harderwijk udało nam się odwiedzić jednego dnia. To wszystko dzięki temu, że Holandia jest tak mała, a sieć dróg jest tak dobra.

Delfinarium było pierwszym punktem (myśleliśmy, że będzie jedynym tego dnia) naszej wyprawy. Byliśmy na miejscu przed godz. 10:00. O 10:00 otwiera się cały obiekt. Zamyka się o 18:00. My jednak byliśmy tak zmęczeni tłumami, że wyszliśmy ok. 14:00. Dzięki temu udało nam się zaliczyć też spokojniejsze atrakcje po drodze do domu. Gdy przybyliśmy na miejsce przed 10:00 znak przy zjeździe w stronę delfinarium skierował nas na dodatkowy, polowy parking. Za parking musieliśmy zapłacić 8 Euro. Sporo. Tym bardziej, że do bramy wejściowej musieliśmy jeszcze doczłapać się jakieś 10 minut z dzieciakami. Okazało się, że pod bramą jest również parking płatny 8 Euro. Jeżeli będziecie więc w delfinarium z maluchami, polecam dopchać się samochodem pod bramę. Wcale nie było tam jakoś tłoczno. Wydaje mi się, że ludzie nie mieli pojęcia, że jest jakiś drugi parking.

Takie widoki mieliśmy na trasie do bramy.

delfinarium oceanarium Harderwijk00 by . delfinarium oceanarium Harderwijk18 by . delfinarium oceanarium Harderwijk01 by .

Bilety można kupić. Online. Nie ma niestety żadnej zniżki dla osób kupujących w ten sposób, ale dzięki temu nie musieliśmy stać w kolejce po bilet. Wystarczyło pokazać potwierdzenie w telefonie. Bilety są dosyć drogie. Dzieci od 3 roku życia płacą 26 Euro, dorośli 28,5 Euro. Za same bilety z parkingiem zapłaciliśmy więc prawie 100 Euro.

delfinarium oceanarium Harderwijk03 by .

Delfinarium jest największym w Europie, ale swoją wielkością przypomina według mnie fokarium w Sarbsku (przypomniało mi się, że zapomniałam Wam napisać o tym fokarium). W fokarium nie ma jednak tak genialnych widowisk.

delfinarium oceanarium Harderwijk30 by .

Na miejscu jest kilka placów zabaw. Zdjęcia robiłam zaraz po wyjściu, więc jest na jeszcze pusto.

delfinarium oceanarium Harderwijk01 by . delfinarium oceanarium Harderwijk11 by . delfinarium oceanarium Harderwijk18 by . delfinarium oceanarium Harderwijk21 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk22 by .

Zaraz po wejściu, warto zapoznać się z mapką, którą dostaniemy. Są tam rozpisane godzinowo wszystkie atrakcje i karmienia zwierząt. Zaczęliśmy od karmienia fok z bardzo fajnym pokazem.

delfinarium oceanarium Harderwijk07 by . delfinarium oceanarium Harderwijk35 by .

Potem poszliśmy na inny pokaz z fokami, który miał genialną oprawę artystyczną. Całość prowadzona jest po holendersku, więc mogliśmy poczuć się trochę jak nasze dzieci, które z tego przedstawienia zrozumiały pewnie tyle samo co my. 🙂 Ale naprawdę było warto. Foki to mega mądre stworzenia.

delfinarium oceanarium Harderwijk02 by .

delfinarium oceanarium Harderwijk59 by . delfinarium oceanarium Harderwijk70 by . delfinarium oceanarium Harderwijk78 by . delfinarium oceanarium Harderwijk83 by . delfinarium oceanarium Harderwijk95 by . delfinarium oceanarium Harderwijk26 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk14 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk12 (1) by .

delfinarium oceanarium Harderwijk86 by . delfinarium oceanarium Harderwijk01 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk09 (1) by .

delfinarium oceanarium Harderwijk59 (1) by .

Potem poszliśmy na najbardziej spektakularne widowisko z udziałem zwierząt, na jakim kiedykolwiek byłam. Dodam, ze nie chodzimy do cyrku, więc nie wiem, co się dzieje w takich miejscach, ale cała oprawa spektaklu (tak, można to nazwać spektaklem) z udziałem delfinów zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Fragment możecie zobaczyć w filmiku na dole.

delfinarium oceanarium Harderwijk02 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk11 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk10 by .

delfinarium oceanarium Harderwijk92 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk89 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk84 (1) by . delfinarium oceanarium Harderwijk77 (1) by .

Na terenie delfinarium mieści się ciekawa, podziemna restauracja, w której za szybą możemy podglądać delfiny i morsy. Co mnie jeszcze zaskoczyło w tej restauracji, to kuchenka mikrofalowa dostępna dla rodziców do podgrzania jedzenia małym dzieciom. Podgrzewacz oczywiście też był.

delfinarium oceanarium Harderwijk36 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk39 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk47 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk57 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk60 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk68 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk17 by .

O 14:00 miało być jeszcze karmienie delfinów na zewnątrz. Ale byliśmy już dosyć zmęczeni (i my, i dzieci) i nie chciało nam się na to czekać.

delfinarium oceanarium Harderwijk16 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk23 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk44 by . delfinarium oceanarium Harderwijk27 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk29 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk72 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk33 (2) by . delfinarium oceanarium Harderwijk31 (2) by .

W międzyczasie byliśmy też na pokazie karmienia płaszczek i rekinów. Ale nie działu się tu nic spektakularnego. Tak jak widać na zdjęciu – stoi pan i wrzuca jedzenie do wody.

delfinarium oceanarium Harderwijk69 (1) by .

Na terenie obiektu mieści się kilka restauracji. Jedną z nich jest ta podziemna, którą już widzieliście (za 10 Euro można tam zjeść śniadanie). Pozostałe serwują dania raczej fastfoodowe. Wszędzie znajdziemy frytki z holenderskim sosem majonezowym oraz holenderskie krokiety, które nie przypominają tych znanych z naszych stołów. My polecamy restaurację, w której samemu nakłada się jedzenie. Potrawy nie były najgorsze i zdecydowanie świeże.

delfinarium oceanarium Harderwijk26 by . delfinarium oceanarium Harderwijk28 by . delfinarium oceanarium Harderwijk14 by . delfinarium oceanarium Harderwijk13 by . delfinarium oceanarium Harderwijk12 by .

 

Praktyczne informacje

Jeżeli jesteście z małymi dziećmi, podjedźcie na parking pod bramą.

Bilety kupcie najlepiej przez internet.

Po wejściu zorientujcie się, jak wygląda rozkład godzinowy karmień i atrakcji na terenie obiektu.

Więcej informacji na temat delfinarium Doflinarium Harderwijk znajdziecie na stronie – TUTAJ

Nastawcie się, że w delfinarium spędzicie CO NAJMNIEJ 4 godziny.

 

Mimo że w delfinarium jest dosyć tłoczno, a bilety są drogie, naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

 

I na koniec standardowo filmik nagrywany telefonem. Wybaczcie więc jakość.

3 komentarze

 • Mieszkam obecnie pod Harderwijkiem, ale jeszcze nie miałam okazji być w Delfinarium. Jeżeli zaś chodzi o parking pod bramą, to można stać na nim tylko do 3h. Także lepiej pojechać kawałek dalej i można na spokojnie pochodzić po Delfinarium i nie tylko 🙂

 • Witam, skoro nie chodzicie do cyrku to nie rozumiem tej wizyty w delfinarium. To jest dokładnie to samo tylko zwierzęta są inne. Tak samo są tam zniewolone, tresowane i nafaszerowane chemią żeby się poddały tresurze. Polecam poczytać/obejrzeć choćby jeden dokument o takim miejscu. Te biedne delfiny pochodzą najpewniej z łapanki, gdzie dorosłe zabija się dla mięsa a młode sprzedaje do niewoli czyt. delfinarium. A po kilku latach popełniają samobójstwo, autentycznie! Czym taki delfin czy foka różni się od małpy, lwa czy konia w cyrku?

  • Przepraszam, ale co za bzdury! Naprawdę wszystkie delfiny na świecie NIE pochodzą z Taiji, większość rodzi się w delfinariach, długo żyją, a treningi i pokazy odbywają się, gdy zwierzęta mają na nie ochotę. Tej chemii nawet nie chce mi się komentować.
   Szkoda, że całą wiedzę opiera pani na Zatoce i Blackfishu. Nazywanie tego drugiego dokumentem jest krzywdzące dla tego gatunku filmowego.
   Poza tym Dolphinarium Harderwijk uratowało Morgan.
   https://simplyloveorcas.weebly.com/anti-blackfish.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *